Badania okulistyczne Warszwa - umów wizytę

badanie okulistyczne w klinice Supramed Warszawa

Badanie okulistyczne najczęściej wykonywane jest w ramach wizyty profilaktycznej u okulisty, na którą każdy pacjent powinien udać się minimum raz w roku. Składa się ono z szeregu testów, które pozwalają ocenić wzrok, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości, kierując pacjenta na dalszą diagnostykę. Co obejmuje badanie okulistyczne, jak się do niego przygotować i ile kosztuje?

Jakie są badania na wzrok?

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że badanie okulistyczne rozpoczyna się od zebrania wywiadu lekarskiego. Okulista pyta pacjenta o jego samopoczucie, ogólny stan zdrowia oraz przypadki zachorowań na schorzenia oczu, występujące w najbliższej rodzinie. Następnie lekarz przechodzi do badania ostrości wzroku – pacjent musi odczytać z tablicy konkretne, wskazane przez medyka litery. Ten rodzaj badania okulistycznego nie wymaga posiadania specjalistyczne sprzętu ani też przygotowania ze strony pacjenta – musi on jedynie zdjąć okulary bądź soczewki kontaktowe. Lekarz w ramach badań okulistycznych sprawdza również pole widzenia pacjenta, które ma na celu ocenę widzenia obwodowego. Badanie okulistyczne skupia się również na określeniu rodzaju wady wzroku. W tym celu lekarz dobiera różnego typu szkła, z pomocą których pacjent powinien odczytywać kolejne znaki na tablicy. Badany określa jakość widzenia przy pomocy poszczególnych szkieł. Bardzo istotnym elementem badania okulistycznego jest badanie refrakcji. Wykorzystuje się do niego refraktometr komputerowy, a celem jest ocena przystosowania oka do widzenia z bliska i z daleka. Lekarz, w ramach wizyty, przeprowadza również badanie dna oka oraz badanie w lampie szczelinowej, polegające na oględzinach narządu wzroku. Oba te badania pozwalają wykryć szereg chorób, na przykład związanych z siatkówką czy rogówką. Na zakończenie badania lekarz mierzy ciśnienie w oku za pomocą specjalistycznego sprzętu – tonometru. Prawidłowa wartość ciśnienia śródgałkowego nie powinna przekraczać 21-22 mm Hg. 

Jak się przygotować do badania okulistycznego?

Pacjenci często zastanawiają się, czy okulista bada wzrok oraz, czy badanie u okulisty boli? Otóż badanie okulistyczne jest całkowicie bezbolesne, natomiast może się go podjąć lekarz, posiadający odpowiednie uprawnienia. Czasami badanie okulistyczne przeprowadza również optometrysta, który następnie dobiera pacjentowi odpowiednie okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Niemniej jednak optometrysta nie jest lekarzem, zatem w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, będzie musiał skierować pacjenta na konsultację okulistyczną. Przygotowanie do badania okulistycznego obejmuje wyłącznie zdjęcie soczewek kontaktowych bądź okularów korekcyjnych, jeśli pacjent takowe nosi. W dniu badania zaleca się niestosowanie jakichkolwiek preparatów medycznych na oczy, na przykład sztucznych łez. Pacjent powinien przedstawić okuliście wyniki ostatnich badań, jeśli przykładowo choruje na cukrzycę bądź nadciśnienie tętnicze. Mogą być one pomocne w ewentualnej dalszej diagnostyce, jeśli lekarz zauważy u pacjenta niepokojące objawy. 

Jak często przeprowadza się badanie okulistyczne?

Podstawowe badania okulistyczne powinno się przeprowadzać minimum raz w roku, w ramach wizyty profilaktycznej w gabinecie lekarza okulisty. Pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka powinni zgłaszać się na badania nieco częściej, na przykład raz na pół roku bądź zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarskimi. Badanie okulistyczne może przeprowadzić lekarz okulista, lecz coraz częściej oferują je także salony optyczne. Ile kosztuje badanie wzroku u optyka? Średnia cena w Warszawie wynosi od 150 do 250 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli badania nie przeprowadza doświadczony lekarz, nie będzie mógł on postawić trafnej diagnozy, a jedynie skieruje pacjenta na konsultację okulistyczną. Dlatego też ważne, aby wizyty profilaktyczne miały miejsce w gabinecie okulisty, który w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości będzie mógł od razu wdrożyć odpowiednie postępowanie diagnostyczne, a następnie właściwe leczenie. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości