Badanie HTR, czyli tarczy nerwu wzrokowego, przeprowadzane jest w diagnozowaniu jaskry. Umożliwia wykrycie nawet wczesnych zmian jaskrowych, zanim jeszcze pojawią się one w polu widzenia. Dzięki temu okulista może wdrożyć odpowiednie procedury i leczenie, które zapobiegnie rozwojowi choroby. Na czym polega badanie HRT i kiedy w szczególności należy je wykonać?
Na czym polega badanie HRT?
Technika badania HRT polega na skanowaniu tarczy nerwu wzrokowego przy pomocy światła laserowego o długości fali 670 nm. Pacjent przez kilka sekund musi powstrzymać się od mrugania, skupiając wzrok wyłącznie na zielonym punkcie. Światło lasera penetruje wtedy głębsze warstwy tarczy nerwu wzrokowego, umożliwiając uzyskanie wielu obrazów dwuwymiarowych. Przy pierwszym badaniu na danym sprzęcie następuje porównanie parametrów badanej struktury dna oka z ich z normą statystyczną. Uzyskany wynik może mieścić się w normie, może także wychodzić poza jej granicę. U niektórych pacjentów stwierdza się wynik na granicy normy, co powoduje, że badanie za jakiś czas należy powtórzyć. Przy kolejnych badaniach wyniki automatycznie porównywane są z poprzednimi, co pozwala ocenić dynamikę postępu choroby. Zalety badania HRT to przede wszystkim:
- nieinwazyjność i bezbolesność,
- możliwość wykrycia jaskry w początkowym stadium, zanim jeszcze zacznie dawać jakiekolwiek objawy kliniczne,
- możliwość podjęcia decyzji odnośnie rozpoczęcia, zmiany lub nawet powstrzymania się od nieobojętnego, przewlekłego leczenia przeciwjaskrowego.
Kiedy należy wykonać badanie HRT?
Wskazania do badania HRT to przede wszystkim podejrzenie jaskry oraz chorób siatkówki. Co ważne, badanie to wykonywane jest również u osób, u których zdiagnozowano jaskrę, w celu oceny postępów leczenia bądź dynamiki rozwoju choroby. Decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje lekarz okulista i to on dokonuje pomiarów, następnie interpretując wyniki. Badanie HRT jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, zatem można przeprowadzać je tak często, jak tylko jest to konieczne. Pacjenci nie muszą się do niego szczególnie przygotowywać, choć w niektórzy przypadkach może być konieczne podanie krople rozszerzających źrenice. Pacjenci przez jakiś czas po zabiegu mogą mieć problemy z ostrością widzenia oraz światłowstręt. Po około 4 godzinach objawy powinny ustąpić, a pacjent będzie mógł powrócić do wykonywania codziennych czynności.
Jak często należy wykonywać badanie HRT?
Badanie tarczy nerwu wzrokowego należy wykonać zawsze, jeśli istnieje podejrzenie jaskry. Niemniej jednak u niektórych pacjentów badanie to może być wykonane jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy kliniczne. Ci, którzy mają wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, niskie ciśnienie tętnicze, częste migreny bądź są genetycznie obciążeni jaskrą, powinni zgłaszać się na badanie HRT co 3-4 miesiące, czyli średnio 1-2 razy w roku. Wysokie ryzyko dotyczy także osób z cienką rogówką. Tymczasem u pacjentów z grupy niskiego ryzyka badanie należy wykonywać raz w roku. Można to zrobić w ramach profilaktycznej wizyty u lekarza okulisty. Badanie HRT zalecane jest szczególnie osobom starszym, gdyż ryzyko jaskry wzrasta wraz z wiekiem.
Ile kosztuje badanie HRT?
Badanie tarczy nerwu wzrokowego nie jest zbyt kosztowne, gdyż jego cena wynosi około 80-120 zł, w zależności od konkretnego gabinetu w Warszawie. Czasami badanie przeprowadzane jest w ramach wizyty profilaktycznej, zwłaszcza jeśli pacjent, na podstawie zebranego wywiadu czy wykonanych badań, zdaniem lekarza znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Badanie HRT wykonywane jest w trakcie leczenia jaskry bądź jako jedno z badań kwalifikujących do zabiegu usunięcia jaskry. Jeśli pacjent decyduje się wykonać zabieg w prywatnym ośrodku, cena badania wliczona jest zwykle w cenę zabiegu. Koszt badania HRT nie jest wysoki, zatem warto przeprowadzać je regularnie, tak aby móc wykryć niepokojące zmiany we wczesnym stadium, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki temu można znacząco poprawić komfort życia, zapobiegając dalszemu postępowi choroby.