Badanie OCT nerwu wzrokowego Warszawa - umów wizytę


Badanie OCT nerwu wzrokowego to jedna z popularniejszych metod diagnozowania jaskry, zmian zwyrodnieniowych plamki czy retinopatii cukrzycowej. Pozwala ono precyzyjnie ocenić narząd wzroku, a dodatkowo nie niesie ze sobą ryzyka pogorszenia czy nawet utraty wzroku. Jest w pełni bezpieczne, dzięki czemu może być wykonywane nawet u pacjentek spodziewających się dziecka. Co to za badanie okulistyczne OCT, kiedy należy je wykonać i jak dokładnie wygląda?

Jak się robi badanie OCT?

Badanie OCT nerwu wzrokowego to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, dzięki której można otrzymać precyzyjny skan badanego obszaru. Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Z jednej strony pozwala to na wczesne wykrycie patologicznych zmian, z drugiej strony umożliwia ocenę postępu leczenia. Wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania. Dlatego też badanie OCT jest coraz częściej wykorzystywane w okulistyce. Na czym dokładnie polega? Otóż lekarz, przed przystąpieniem do pracy, może zdecydować o zaaplikowaniu pacjentowi kropel rozszerzających źrenicę oka. W takim przypadku należy odczekać około pół godziny przed wykonaniem badania właściwego. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, opierając brodę o podpórkę, co pozwala uzyskać większą stabilność. Urządzenie diagnostyczne wyposażone jest w soczewkę. Lekarz kieruje wiązkę światła  na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w taki sposób, aby uzyskać optymalny obraz. Pacjent proszony jest o patrzenie we wskazanym kierunku, a jednocześnie przez pewien czas musi powstrzymać się od mrugania.  Jak długo trwa badanie OCT? W większości przypadków nie zajmuje ono więcej, niż kilka minut. Jeśli pacjentowi zostaną zaaplikowane krople rozszerzające źrenice, cała procedura ulega przedłużeniu o pół godziny.

Przygotowanie i rekonwalescencja po badaniu

Badanie OCT nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Kobiety proszone są o demakijaż oczu, a w dniu badania nie należy aplikować leków, które mogłoby mieć wpływ na jego wynik. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których OCT ma na celu ocenę postępów leczenia. Ze względu na to, iż samo badanie OCT nie jest inwazyjne, nie wymaga też rekonwalescencji. Jeśli pacjentowi zostaną podane krople, to przez około 4 godziny po opuszczeniu gabinetu może on mieć problemy z ostrością widzenia. W tym czasie nie można prowadzić pojazdów, czasami konieczna jest również pomoc osoby bliskiej w wykonywaniu codziennych czynności.

Wskazania do badania OCT

O przeprowadzeniu badania OCT każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. Może ono posłużyć w celach diagnostycznych bądź do oceny efektów przeprowadzonego leczenia. Czasami badanie OCT wykonywane jest także po zabiegach na gałce ocznej, zwłaszcza na siatkówce oka. Wskazania do badania to przede wszystkim potwierdzenie oraz monitorowanie następujących zmian:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
  • makulopatia cukrzycowa,
  • obrzęk plamki,
  • otwór w plamce,
  • zwłóknienie przedplamkowe,
  • jaskra.

Jak interpretować wyniki OCT oka?

Interpretacją wyników OCT oka zajmuje się lekarz zlecający badanie bądź wykonujący je – często jest to ta sama osoba. Badanie umożliwia medykowi ocenę:

  • grubości siatkówki,
  • plamki,
  • prawidłowości w obrębie nerwu wzrokowego,
  • prawidłowości budowy poszczególnych warstw siatkówki,
  • grubości włókien nerwowych w sąsiedztwie tarczy nerwu wzrokowego.

Na wyniki zwykle nie trzeba czekać długo – wydawane są one wraz z opisem badania. Lekarz, na podstawie uzyskanych danych, może zdecydować o wdrożeniu konkretnego leczenia, jego zmianie bądź zaprzestaniu. Badanie OCT jest nieinwazyjne, zatem może być przeprowadzane tak często, jak tylko zajdzie taka konieczność. Z wynikami każdorazowo należy udać się do okulisty, gdyż pacjentowi trudno jest je zinterpretować we własnym zakresie. Samo badanie można wykonać w dobrych klinikach okulistycznych w Warszawie. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości