Soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla okularów korekcyjnych. Obecnie za ich pomocą można korygować wiele wad wzroku, a noszenie ich znacząco poprawia komfort życia. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni dobór soczewek kontaktowych. To zadanie należy powierzyć specjaliście, który na podstawie przeprowadzonych badań dokona najlepszego wyboru. Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?
Badania, które pomogą dopasować soczewki kontaktowe
Chcąc dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, w pierwszej kolejności należy wykonać niezbędne badania. Pomogą one określić rodzaj wady wzroku oraz stopień jej zaawansowania. Do podstawowych badań należą:
- sprawdzenie ostrości wzroku,
- pomiar krzywizny rogówki,
- ustalenie dokładnej refrakcji oka,
- ocena wydzielania łez,
- sprawdzenie przedniego odcinka oka.
Powyższe badania może przeprowadzić jedynie lekarz okulista bądź doświadczony optometrysta. Jego zadaniem jest również zebranie wywiadu medycznego, który pozwoli w lepszy sposób ocenić wadę wzroku, mającą podlegać korekcji. Jak dobrać średnicę soczewki kontaktowej? Jest to zadanie dla specjalisty wykonującego badanie, gdyż średnica powinna być na tyle duża, aby przykryć rogówkę.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Obecnie pacjenci, u których zdiagnozowano wadę wzroku, mają bardzo szeroki wybór różnorodnych soczewek kontaktowych. Można je podzielić na soczewki:
- sferyczne – przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością,
- toryczne – przeznaczone dla osób z astygmatyzmem,
- progresywne – umożliwiają prawidłowe widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska.
Soczewki kontaktowe można nosić w trybie ciągłym bądź dziennym – te drugie należy każdorazowo zdjąć przed położeniem się spać. Niektóre produkty są jednorazowego użytku, inne można użytkować przez dłuższy czas, nawet przez rok. Niemniej jednak soczewki wielorazowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a więc przechowywania ich w pojemniku ze specjalistycznym płynem. Soczewki kontaktowe wykonane są z elastycznych materiałów, takich jak hydrożel czy silikon, choć mogą też być wykonane ze szkła. Drugi rodzaj soczewek jest jednak stosowany wyłącznie w konkretnych przypadkach, do korygowania skomplikowanych wad wzroku.
Ile kosztuje dobór soczewek kontaktowych?
Nie ulega wątpliwości, że samodzielne dobranie soczewek kontaktowych o odpowiednich parametrach jest wręcz niemożliwe, jednak często pojawia się pytanie, ile właściwie kosztuje tego typu usługa? Otóż dobór odpowiednich soczewek kontaktowych powinien być elementarną częścią badania okulistycznego, zatem nie pobiera się za taką usługę dodatkowych opłat. Niemniej jednak, jeśli pacjent wykonuje badanie nie w klinice okulistycznej, a w salonie optycznym, usługa ta może być dodatkowo płatna i jej koszt wynosi około 100-200 zł. Czasami salony oferują darmowy dobór soczewek kontaktowych, jednak w takim przypadku pacjent musi zdecydować się na zakup produktów oferowanych w konkretnym punkcie. Warto więc, jeszcze przed wizytą, dopytać o warunki cenowe, na jakich wykonywana jest usługa.
Jak często należy dobierać soczewki kontaktowe?
Pacjenci zgłaszają się do okulisty najczęściej w momencie, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy, sugerujące wadę wzroku. Wtedy też soczewki kontaktowe dobiera się po raz pierwszy. Pacjent, który pozostaje pod opieką lekarza okulisty, powinien regularnie zgłaszać się na badanie wzroku, dzięki któremu można ocenić, czy wada rozwija się, a jeśli tak, to w jakim tempie. Lekarz okulista, na podstawie przeprowadzonych badań, może zdecydować o zmianie soczewek na inne, które dopasowane będą do obecnego stanu zdrowia narządu wzroku pacjenta. Nieodpowiednio dobrane soczewki nie tylko nie korygują wady wzroku, lecz ich noszenie może powodować liczne efekty uboczne, takie jak bóle głowy, bóle oczu czy zaburzenia koncentracji. Częstotliwość doboru nowych soczewek kontaktowych jest więc kwestią indywidualną i zależy w dużej mierze od tego, jak szybko rozwija się wada wzroku. Bardzo istotne są w tym kontekście regularne badania, przeprowadzane przez lekarza okulistę.