Fotokoagulacja laserowa siatkówki oka Warszawa - umów wizytę


Fotokoagulacja siatkówki jest leczniczym zabiegiem laserowym, który stosowany jest w leczeniu różnego typu schorzeń siatkówki, w tym najczęściej retinopatii cukrzycowej. Zabieg trwa kilka minut i jest w pełnie bezpieczny dla pacjenta. Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia i jak należy się do niego przygotować?

Co to jest fotokoagulacja siatkówki?

Fotokoagulacja to coraz bardziej popularny zabieg, który służyć ma leczeniu różnego typu schorzeń związanych z siatkówką oka. Wykonuje się go za pomocą specjalistycznego lasera, emitującego wiązkę światła w kolorze zielonym, która skierowana jest zmienione chorobowo obszary siatkówki. Wiązka to ma w sobie sporo energii, zatem jej działanie można porównać do wypalania. Najczęściej wiązka światła emitowana jest w formie impulsów, co zwiększa komfort pacjenta. Sam zabieg nie jest bolesny, jednak większość osób ocenia go jako nieprzyjemny, co spowodowane jest koniecznością patrzenia w zielone światło. Pacjenci przez jakiś czas po przeprowadzeniu zabiegu mogą mieć poszerzone źrenice, co znacznie pogarsza komfort widzenia. 

Wskazania do fotokoagulacji laserowej

Wskazania do fotokoagulacji laserowej to przede wszystkim:

  • leczenie otworów i przedarć siatkówki,
  • degeneracje w obwodowej części siatkówki,
  • leczenie zmian zakrzepowych żył siatkówki,
  • leczenie zmian zatorowych tętnic,
  • leczenie zmian cukrzycowych – retinopatia cukrzycowa.

Decyzję o przeprowadzeniu zabiegi fotokoagulacji laserowej każdorazowo podejmuje lekarz prowadzący. Wcześniej jednak konieczne jest zdiagnozowanie choroby, dlatego okulista może zlecić wykonanie kilku dodatkowych badań. Warto mieć świadomość, że fotokoagulacja laserowa redukuje ryzyko odwarstwienia siatkówki, dzięki czemu pozwala w znaczącym stopniu nie tylko poprawić jakość widzenia, ale i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Powikłania fotokoagulacji laserowej

Choć zabieg fotokoagulacji laserowej przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu chorób związanych z siatkówką oka, to jednak nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie pacjenta. W ciągu pierwszych kilku godzin po opuszczeniu gabinetu lekarskiego pacjent widzi nieostro, wykazuje również nadwrażliwość na światło. Dlatego też nie może on prowadzić pojazdów mechanicznych, a w większości przypadków potrzebna będzie asysta przy powrocie do domu. Gdy źrenice wrócą do normalnych rozmiarów, pacjent powinien poczuć się lepiej. Należy jednak mieć na uwadze, że w trakcie zabiegu może dojść do obrzęku plamki, jeśli laserowanie przeprowadzane jest w jej pobliżu. W efekcie pacjent może widzieć nieostro nawet przez dwa tygodnie. Nie jest to niepokojąca zmiana, nie świadczy również o tym, że zabieg został wykonany nieprawidłowo, jednak nieostre widzenie w znaczącym stopniu może wpłynąć na komfort życia pacjenta, w niektórych przypadkach uniemożliwiając podjęcie pracy zawodowej w okresie rekonwalescencji. Pomimo ewentualnych efektów ubocznych, okuliści bardzo często decydują się skierować pacjenta na fotokoagulację laserową, gdyż zabieg ten w znaczący sposób poprawia jakość życia, a dodatkowo zapobiega rozwojowi choroby.

Jak się przygotować do zabiegu?

Fotokoagulacja laserowa nie wymaga ze strony pacjenta specjalnych przygotowań. W dniu zabiegu może on przyjąć leki, które zażywane są na stałe. Kobiety powinny unikać makijażu oczu – w przeciwnym razie zostaną poproszone o jego usunięcie. Pacjent przed samym zabiegiem musi zdjąć soczewki bądź okulary. Największe przygotowania do zabiegu mają charakter logistyczny – dobrze udać się do kliniki w asyście bliskiej osoby, która pomoże pacjentowi wrócić do domu. Ponadto, na dzień wykonywania zabiegu lepiej nie planować żadnych większych zajęć, warto także zrezygnować z pracy zawodowej. Zrealizowanie poszczególnych zadań może być bardzo trudne, głównie ze względu na nieostrość widzenia. Pacjent powinien mieć też świadomość, że w ciągu kolejnych dwóch tygodni mogą u niego wystąpić problemy z ostrością widzenia, zatem lepiej na ten czas nie planować aktywności, które wymagają wytężania wzroku. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości