Mianem iniekcji doszklistkowych określa się zastrzyki, które aplikowane są bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej, zawierające preparaty lecznicze. Wbrew pozorom zastrzyki te są bezbolesne, natomiast mogą okazać się bardzo skuteczną metodą leczenia wielu schorzeń. Jakie są wskazania do leczenia iniekcjami doszklistkowymi i jak dokładnie wygląda zabieg?
Co to są iniekcje doszklistkowe?
Iniekcje doszklistkowe to zastrzyki, które podaje się do wnętrza gałki ocznej. Zabieg musi być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, po wcześniej podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Wbrew pozorom metoda ta jest bezbolesna i nieinwazyjna, choć niektórym pacjentom, zwłaszcza tym, którzy wcześniej nie mieli z nią do czynienia, podawania zastrzyków do gałki ocznej może wydawać się nieco niekomfortowe. Należy jednak mieć świadomość, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz okulista, który dba przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjenta i o to, by nie doszło do żadnych powikłań. Iniekcje doszklistkowe mają zastosowanie w leczeniu chorób tylnego bieguna gałki ocznej. Jest to jedna z najnowszych i obecnie najskuteczniejszych metod leczenia postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Jakie są wskazania do leczenia iniekcjami doszklistkowymi? Poza leczeniem zwyrodnienia plamki stosuje się je:
- w terapii cukrzycowej obrzęku plamki,
- w przypadku powikłań plamkowych krótkowzroczności,
- w przypadku obrzęku plamki, który jest następstwem zakrzepu żyły środkowej siatkówki.
Substancje czynne leków, stosowanych w iniekcjach to między innymi:
- bewacizumab,
- ranibizumab,
- aflibercept.
Jak przebiega zabieg iniekcji doszklistkowej?
Kwalifikacji do zabiegu każdorazowo dokonuje lekarz prowadzący, na podstawie dostępnych wyników badań oraz oceny ogólnej stanu zdrowia pacjenta. Sam zabieg zawsze wykonywany jest przez lekarza okulistę w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent zgłasza się do gabinetu, gdzie podawane jest mu znieczulenie miejscowe w postaci odpowiednich kropel. Następnie lekarz dezynfekuje spojówki i unieruchamia powieki za pomocą rozwórki – jest to niezwykle istotne, gdyż pacjenci mają naturalną skłonność do zamykania oczu, gdy zbliża się do nich jakiś przedmiot. Następnie podaje się zastrzyk do ciała szklistego gałki ocznej. Sam zabieg iniekcji trwa około 5 minut i jest całkowicie bezbolesny. Na koniec lekarz zakłada opatrunek, którego pacjent nie powinien zdejmować aż do następnego dnia. Ważne, aby stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich po podaniu zastrzyku.
Powikłania iniekcji doszklistkowych
Zabieg iniekcji doszklistkowych uważany jest za bezpieczny, choć pacjent może odczuwać w trakcie jego trwania pewien dyskomfort. Bezpośrednio po wstrzyknięciu leku, a także kilka godzin później, oko może być zaczerwienione, może też wystąpić lekkie pieczenie. Są to normalne objawy, które nie stanowią zagrożenia dla narządu wzroku. Bardzo rzadkim powikłaniem są na przykład problemy z ostrością widzenia czy łzawienie oczu, które nie ustępuje nawet po kilku dniach. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój, należy poinformować o tym lekarza okulistę przed podaniem kolejnego zastrzyku.
Jak często podawanie są zastrzyki do gałki ocznej?
Iniekcja doszklistkowa nie jest formą terapii, która ma charakter jednorazowy – aby osiągnąć pożądane efekty, konieczne staje się podanie jej kilkakrotnie, w ramach konkretnej terapii. O częstotliwości podania zastrzyków decyduje lekarz, mając na uwadze stan zdrowia pacjenta, jego wyniki badań czy rekomendacje ogólne, dotyczące aplikowania iniekcji doszklistkowych. Zazwyczaj przez pierwsze 3 miesiące leczenia zastrzyki podaje się co 4 tygodnie. Później można zmniejszyć częstotliwość nakłuć, a więc pacjent może zgłaszać się do ośrodka na przykład co 8 tygodni. Wiele zależy jednak od charakteru choroby, jej zaawansowania czy od wyników badań pacjenta. Zabiegi iniekcji doszklistkowych wykonywane są w dobrych klinikach okulistycznych, które proponują najnowsze i bardzo skuteczne metody leczenia schorzeń narządu wzroku.