Irydoplastyka laserowa bywa nazywana laseroterapią tęczówki i przeprowadza się ją celem zmniejszenia lub wyeliminowania kontaktu irydotekularnego. Może być stosowana zarówno w przebiegu leczenia, jak i profilaktycznie. Co to jest irydoplastyka laserowa, jak wygląda zabieg i kiedy należy go przeprowadzić?
Wskazania do zabiegu irydoplastyki laserowej
Irydoplastyka to zabieg laserowy podczas którego tworzy się otwór w zewnętrznej krawędzi tęczówki, prowadząc do otwarcia kąta u większości pacjentów. Dzięki temu płyny w oku mogą swobodnie przepływać, ulega zmniejszeniu ciśnienie, a także ucisk na nerw. Głównym zadaniem irodyplastyki laserowej jest zapobieganie utraty wzroku wskutek uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jakie są wskazania do zabiegu irydoplastyki laserowej? Przede wszystkim stosuje się ją w leczeniu jaskry zamkniętego kąta przesączenia. Zabieg może być też przeprowadzony u osób z wąską szczeliną kąta. Kwalifikacji do zabiegu każdorazowo dokonuje lekarz okulista, biorąc pod uwagę wyniki badań pacjenta oraz przebieg choroby, jaką jest jaskra. Irydoplastyka laserowa wykonywana jest nawet u nastolatków – bardzo ważna jest tutaj chęć współpracy z osobą wykonującą zabieg. Ponadto, pacjent musi być w stanie wytrzymać około 10 minut w pozycji siedzącej. Niechęć do współpracy i niemożność utrzymania pozycji siedzącej to jedyne przeciwwskazania do zabiegu.
Jak wygląda zabieg irydoplastyki laserowej?
Pacjenci zgłaszają się na zabieg w ustalony dzień, na konkretną godzinę. Wykonywany jest on w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie lekarskim. Okulista uprzednio podaje pacjentowi krople znieczulające, po aplikacji których należy odczekać około pół godziny, zanim przystąpimy do zabiegu. Następnie na oka nakładana jest soczewka, która zawiera żel. Zadaniem soczewki jest precyzyjne skierowanie wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku tęczówki. Sama irydoplastyka laserowa jest bezbolesna, choć część pacjentów odczuwa pewien dyskomfort podczas zabiegu. Bezpośrednio po jego przeprowadzeniu pacjent ma problemy z ostrością widzenia, gdyż ciągle działają jeszcze krople znieczulające. W ciągu około 4 godzin nie może więc prowadzić samochodu, często potrzebna jest również asysta osoby bliskiej przy powrocie do domu. Ile trwa zabiegi irydoplastyka laserowa? Czynności właściwe, jakie wykonuje lekarz, trwają zwykle od 5 do 10 minut. Niemniej jednak należy pamiętać, że pomiędzy podaniem kropli znieczulających, a przeprowadzeniem zabiegu, trzeba odczekać dodatkowe pół godziny. W praktyce pacjent spędza w gabinecie około 40 minut. Dobrą praktyką jest zmierzenie ciśnienie oka w ciągu około 30 minut od zakończenia zabiegu, jednak wiąże się to z koniecznością dłuższego przebywania w klinice okulistycznej.
Powikłania po zabiegu irydoplastyka laserowa
Pacjenci często zastanawiają się, czy po zabiegu mogą pojawić się jakieś powikłania? Otóż do kilkunastu godzin po opuszczeniu gabinetu lekarskiego oko może być lekko zaczerwienione, pacjent może też odczuwać jego pieczenie. Zupełnie naturalne jest uczucie dyskomfortu – należy jednak powstrzymać się przed pocieraniem oka, gdyż na dłoniach znajduje się wiele patogenów, które jednocześnie można do niego wprowadzić. Lekarze zazwyczaj przepisują krople przeciwzapalne, które należy stosować przez kilka dni. Jeśli pacjent zauważy u siebie następujące objawy:
- nieostrość widzenia, utrzymująca się przez kilka dni,
- nadmierne łzawienie oczu,
- pieczenie, ból i świąd oczu,
powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzał zabieg.
Irydoplastyka laserowa – skuteczność
Irydoplastyka laserowa, zgodnie z badaniami klinicznymi, przynosi stosunkowo dobre efekty leczenia zarówno w jaskrze, jak i w leczeniu wąskiej szczeliny kąta oka. U około 25% pacjentów zabieg ten może nie przynosić oczekiwanych rezultatów, jednak najczęściej wpływ na to mają inne czynniki, na przykład pozostałe, zdiagnozowane u konkretnej osoby choroby oczu. W takim przypadku rozwiązaniem mogą być inne zabiegi laserowe bądź chirurgiczne, jednak te drugie wiążą się z nieco większym ryzykiem.