Irydotomia laserowa to zabieg, który wykorzystywany jest powszechnie w leczeniu jaskry zamykającego się kąta i jaskry barwnikowej. Kwalifikacji do niej dokonuje lekarz okulista, a sam zabieg przeprowadzić można w dobrych klinikach okulistycznych w Warszawie. Co to jest irydotomia laserowa, kiedy należy ją wykonać i na czym dokładnie polega ten zabieg?
Na czym polega zabieg irydotomii?
Irydotomia laserowa to jedna z nowocześniejszych technik leczenia jaskry zamykającego się kąta oraz jaskry barwnikowej. Są to choroby, które prowadzą do pogorszenia jakości wzroku, a z czasem nawet całkowitej utraty zdolności widzenia. Podstawowym czynnikiem uszkadzającym nerw wzrokowy przy jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Irydotomia laserowa umożliwia odwrócenie skutków schorzenia, poprzez zastosowanie odpowiedniego lasera. Energia urządzenia pozwala na wytworzenie otworu w obwodowej części tęczówki. To natomiast daje ujście przepływu cieczy wodnistej oka z jej komory tylnej do przedniej, co zapobiega nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej. Irydotomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu, a jednocześnie nie musi przechodzić rekonwalescencji, jak w przypadku na przykład znieczulenia ogólnego.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania irydotomii laserowej
Zanim pacjent zostanie skierowany na irydotomięl laserową, okulista przeprowadzi szereg badań, które pozwolą ocenić, czy są ku temu wskazania. Bardzo istotne jest przeprowadzenie próby cieniowej, która polega na obserwacji kąta przesączania pod kątem zmian, jakie zachodzą przy poszerzaniu się źrenicy w ciemności. Wskazania do irydotomii laserowej to:
- ostry atak jaskry,
- jaskra złośliwa,
- wykonanie zabiegu profilaktycznie w przypadku występowania jaskry w oku towarzyszącym,
- jaskra pierwotna lub wtórna zamykającego się kąta,
- występowanie jaskry o mieszanym patomechanizmie,
- ryzyko powstania bloku źrenicznego,
- konieczność usunięcia listka barwnikowego po irydektomii chirurgicznej.
Warto mieć świadomość, że istnieją również przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Wśród nich wymienia się:
- patologiczne unaczynienie tęczówki,
- unaczynienie w kącie przesączania,
- stan zapalny w tęczówce,
- niewystarczająca przezierność rogówki,
- zamglenie lub obrzęk rogówki,
- szeroka źrenica,
- występowanie zrostów na 2/3 obwodu źrenicy.
Występowanie licznych wskazań, ale również przeciwwskazań oznacza, że kwalifikacji do zabiegu musi dokonać lekarz, biorą pod uwagę przede wszystkim stan zdrowia narządu wzroku pacjenta, postęp choroby oraz ewentualne, alternatywne metody leczenia.
Bezpieczeństwo irydotomii laserowej
Czy irydotomia jest bezpieczna? Otóż w okulistyce uważana jest ona za jeden z bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych zabiegów. Niemniej jednak, aby mogła zostać przeprowadzona w sposób prawidłowy, lekarz musi dokonać trafnej kwalifikacji pacjenta. Irydotomia, jak każdy inny zabieg, może nie przynieść oczekiwanych efektów, jednak nie powinna przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia narządu wzroku pacjenta. Osoby skierowane na zabieg często zastanawiają się, czy irydotomia boli? Cała procedura jest całkowicie bezbolesna, a dla większego komfortu podawane jest pacjentowi znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około 10 minut, natomiast po jego przeprowadzeniu pacjent powinien aplikować do oczu krople przeciwzapalne przez około 2-4 dni. Warto mieć na uwadze, że laser wykorzystywany w irydotomii nie jest szkodliwy dla wzroku – nowoczesne urządzenia pozwalają zredukować jego moc do minimum, jednocześnie uzyskując optymalne efekty.
Gdzie wykonać irydotomię laserową?
Zabieg irydotomii można wykonać w dobrych klinikach okulistycznych w Warszawie. Pacjent uprzednio zgłasza się na konsultację, dzięki czemu możliwe jest dokonanie oceny przebiegu choroby. Musi również przejść badania, które zakwalifikują go do zabiegu. Po irydotomii laserowej w Warszawie pacjenci pozostają pod opieką lekarza okulisty, który ocenia efekty leczenia, a jednocześnie decyduje o dalszym postępowaniu.