Kapsulotomia laserowa wykonywana jest w celu usunięcia zaćmy wtórnej. Po usunięciu zaćmy może powstać zmętnienie torebki tylnej soczewki, co pogarsza wzrok. Zabieg polega więc na wykonaniu w niej niewielkiego otworu, co powoduje poprawę jakości widzenia. Co oznacza kapsulotomia, kiedy zabieg może być wykonany oraz jak się do niego przygotować?
Na czym polega kapsulotomia laserowa?
Kapsulotomia laserowa uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych oraz najskuteczniejszych zabiegów, stosowanych w leczeniu zaćmy wtórnej. Choroba ta objawia się zamgleniem i zmętnieniem tylnej torebki oka. Występuje jako późne powikłanie u części pacjentów poddanych wcześniej zabiegowi usunięcia zaćmy lub po wszczepieniu sztucznej soczewki. Problem ten pojawia się u około 20% pacjentów, u których wykonano zabieg chirurgiczny. Czynniki ryzyka to między innymi:
- cukrzyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- krótkowzroczność,
- uwarunkowania genetyczne,
- urazy i stany zapalne gałki ocznej.
Objawy zaćmy wtórnej są zbliżone do objawów zwykłej zaćmy – wśród nich wyróżnia się przede wszystkim zmniejszenie ostrości widzenia czy niewrażliwość na barwy. W przypadku zaćmy wtórnej leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego konieczne staje się zastosowanie metod alternatywnych. Przed zabiegiem kapsulotomii laserowej lekarz podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenice. W kolejnej fazie następuje znieczulenie miejscowe gałki ocznej, które odbywa się również za pomocą kropli. Sam zabieg polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo torebce soczewki, co ma spowodować poprawę jakości widzenia.
Jak przygotować się do zabiegu kapsulotomii laserowej?
Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz prowadzący, który uprzednio wykonuje badanie okulistyczne, potwierdzające diagnozę zaćmy wtórnej. Do zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać – pacjenci proszeni są o zdjęcie soczewek bądź okularów oraz o wykonanie demakijażu oczu. Ile trwa zabieg kapsulotomia? Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut, jednak wcześniej pacjentowi aplikowane są krople rozszerzające źrenicę oka, zatem konieczne jest odczekanie kolejnych 30 minut. Zaleca się, aby po kapsulotomii pacjent wrócił do domu w asyście bliskiej osoby, ze względu na przejściowe problemy z widzeniem, które pojawiają się na skutek działania kropel rozszerzających źrenice. Co istotne, przez około 4 godziny po zabiegu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych, aż do momentu, gdy jakość widzenia ulegnie poprawie.
Jakie zalecenia po kapsulotomii?
Pacjenci poddani zabiegowi kapsulotomii powinni przez co najmniej tydzień stosować krople przeciwzapalne. Po tym czasie zwykle należy udać się na wizytę lekarską, celem oceny efektów przeprowadzonego zabiegu. Przez około 24 godziny po kapsulotomii może pojawić się pieczenie, swędzenie czy łzawienie oczu. Są to normalne objawy, jednak pacjent powinien powstrzymać się w tym czasie od pocierania gałek ocznych. Nie powinno się również aplikować kosmetyków ani leków innych niż te, które zostaną zlecone przez lekarza. Pacjenci często zastanawiają się, czy kapsulotomia jest bezpieczna? Przez okulistów uważana jest ona za jeden z bezpieczniejszych zabiegów w walce z zaćmą wtórną. Ponadto, kapsulotomia pozwala osiągać pożądane efekty w bardzo krótkim czasie – najczęściej pacjenci zauważają znaczącą poprawę jakości widzenia już w jeden dzień po przeprowadzeniu zabiegu. Sam w sobie jest on mało inwazyjny, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla narządu wzroku pacjenta.
Ile kosztuje zabieg kapsulotomii?
Cena, jaką pacjent musi zapłacić za kapsulotomię laserową, uzależniona jest od tego, w jaki ośrodku jest przeprowadzany zabieg. W Warszawie można wykonać go w renomowanych klinikach okulistycznych, a koszt waha się w granicach od 400 do 700 zł. Pacjenci muszą liczyć się również z kolejnymi wydatkami, związanymi z odbywaniem wizyt u lekarza okulisty zarówno przed jak i po zabiegu. Pacjent we własnym zakresie musi również zakupić niezbędne leki, w tym krople przeciwzapalne, aplikowane po zabiegu.