Laseroterapia siatkówki Warszawa - umów wizytę


Laseroterapia siatkówki nazywana jest inaczej fotokoagulacją laserową. Zabieg ten wykonywany jest w leczeniu różnego typu schorzeń, związanych z siatkówką oka. Jest on bezpieczny dla pacjenta, a jednocześnie nierzadko pozwala powstrzymać rozwój choroby, ratując w ten sposób jego wzrok. Co to jest laseroterapia siatkówki i w jakich przypadkach należy ją przeprowadzić?

Wskazania do laseroterapii siatkówki

Laseroterapia siatkówki wykorzystywana jest do leczenia różnego typu schorzeń, takich jak:

  • retinopatia cukrzycowa,
  • uszkodzenie siatkówki obwodowej,
  • choroby zatorowo-zakrzepowe naczyń siatkówki.

Laseroterapia siatkówki polega na wykorzystaniu wybitnie spójnej wiązki światła o określonej długości fali i zogniskowaniu jej właśnie na siatkówce oka. Celem zabiegu jest uzyskanie odpowiedniego efektu leczniczego. Do jego przeprowadzania pacjenta kwalifikuje lekarz okulista, który podejmuje decyzję na podstawie wyników badań i zebranego wywiadu. Praktyka pokazuje, że zazwyczaj pacjent kierowany jest na zabieg w trybie pilnym, na przykład w momencie, gdy występuje realne zagrożenie utraty wzroku.

Jak wygląda zabieg laseroterapii siatkówki?

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia powierzchni oka odpowiednimi kroplami i założenia specjalnej soczewki ogniskującej promienie lasera. Głowa pacjenta jest oparta na podpórce lampy szczelinowej. Okulista ma możliwość obserwacji oka w czasie zabiegu, dzięki połączeniu źródła lasera z lampą szczelinową. Następnie kieruje wiązką lasera w miejsce, które ma zostać poddane leczeniu. Wynikiem działania impulsu laserowego jest efekt termiczny, a więc kontrolowane podgrzanie tkanki celem zrobienia blizny. W ten sposób niszczone są chore elementy siatkówki, tak aby zdrowe mogły funkcjonować w lepszy i bardziej wydajny sposób. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu na dwa sposoby – albo z zastosowaniem światła ciągłego, albo emitując jego impulsy. Druga metoda jest bardziej komfortowa z punktu widzenia pacjenta, jednak w niektórych przypadkach korzystniejsze może okazać się emitowanie światła ciągłego. 

Powikłania po laseroterapii siatkówki

Lekarz prowadzący powinien poinformować pacjenta o możliwych powikłaniach zabiegu, jakim jest laseroterapia siatkówki. Choć przynosi ona bardzo dobre efekty, nie jest wolna od wad. U niektórych pacjentów mogą pojawić się:

  • oparzenia tkanek oka – ma to miejsce niezwykle rzadko, gdyż obecnie do zabiegu stosowana jest jak najmniejsza moc lasera,
  • drobne otarcia rogówki,
  • nadmierne bliznowacenie.

Po zabiegu należy nawilżać oko, tak aby nie było ono nadmiernie zaczerwienione czy przesuszone. Pacjenci nie mogą pocierać oka, zwłaszcza bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu, gdy działa jeszcze znieczulenie. Choć lekkie pieczenie może towarzyszyć jeszcze przez kilka godzin, należy powstrzymać się przed dotykaniem okolic oczu dłońmi. Istnieje bowiem możliwość nadmiernego podrażnienia, a także przeniesienia na oczy chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jak często należy wykonywać laseroterapię siatkówki?

Częstotliwość wykonywania zabiegów zależy wyłącznie od stanu zdrowia siatkówki. Czasami zabiegi przeprowadzane są w kilku seriach, zwłaszcza u pacjentów, u których dochodzi do nadmiernego bliznowacenia. Z drugiej strony, laseroterapia siatkówki może być zabiegiem wykonywanym często, szczególnie u pacjentów z cukrzycą, u których zmiany chorobowe co jakiś czas ulegają odnowieniu. Ważne, aby po laseroterapii pozostawać pod opieką lekarza okulisty, celem kontrolowania efektów leczenia. 

Ile kosztuje laseroterapia siatkówki?

Cena zabiegu uzależniona jest od ośrodka, w jakim pacjent zdecyduje się do wykonać. Pojedyncza laseroterapia siatkówki kosztuje około 500 zł w gabinecie w Warszawie. Pacjent musi do tego doliczyć koszty związane z wizytą kwalifikacyjną oraz wizytą kontrolną. U niektórych pacjentów zabieg musi być wykonany kilkakrotnie, dlatego muszą oni liczyć się z wyższymi kosztami. Niemniej jednak efekty, jakie pozwala on uzyskać, są bardzo zadowalające, natomiast cena, w porównaniu do innych zabiegów okulistycznych, nie jest wysoka. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości