Okulista dziecięcy Warszawa - umów wizytę


Lekarze okuliści zajmują się diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku nie tylko u osób dorosłych, ale również u małych dzieci. Rodzic, który na co dzień obserwuje dziecko, może zauważyć pierwsze, niepokojące objawy, z którymi należy udać się do specjalisty. Wizyty u okulisty dziecięcego mają także charakter profilaktyczny, zatem w pewnym wieku należy się na nie udać nawet wtedy, gdy dziecko widzi prawidłowo.

Kim jest okulista dziecięcy?

Okulista dziecięcy to osoba z wykształceniem wyższym medycznym, która ukończyła studia na kierunki lekarskim, a następnie specjalizację z zakresu okulistyki i pediatrii. Czym zajmuje się okulista dziecięcy? Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie chorób związanych z narządem wzroku oraz wdrażanie odpowiedniego leczenia. Co istotne, lekarz nie tylko wykrywa wady wzroku, lecz zajmuje się również leczeniem chorób związanych ze spojówkami, powiekami czy narządem łzowym. Pacjentami okulisty dziecięcego mogą być już niemowlaki, jednak zajmuje się on leczeniem osób do ukończenia 18. roku życia. Wizyta u okulisty dziecięcego odbywa się w towarzystwie osoby dorosłej – rodzica bądź opiekuna prawnego. 

Pierwsza wizyta u okulisty dziecięcego – kiedy powinna mieć miejsce?

Rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy udać się na wizytę do okulisty dziecięcego ze swoją pociechą? Pierwsza wizyta u okulisty powinna mieć miejsce pomiędzy 2., a 3. rokiem życia i ma ona charakter profilaktyczny. Jakie badania przeprowadza okulista dziecięcy u maluchów, które jeszcze nie potrafią czytać ani pisać? Na ogół badanie polega na prezentacji tablicy z różnego typu zwierzątkami – dziecko ma za zadanie powiedzieć bądź pokazać, co na niej widzi. Lekarz może również ocenić budowę narządu wzroku, zwłaszcza w przypadku podejrzenia wady genetycznej. Jeśli przed ukończeniem 2. roku życia pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Rodziców powinny zaniepokoić takie symptomy, jak:

  • nadmierne mrużenie oczu,
  • łzawienie oczu,
  • zaczerwienienie i świąd oczu.

Wcześniejsza wizyta jest także zalecana w przypadku, gdy dziecko urodziło się jako wcześniak bądź gdy u rodziców występują jakiekolwiek choroby związane z narządem wzroku. Lekarz aplikuje maluszkowi krople, podrażające akomodację oka. Powodują one rozszerzenie źrenic, dzięki czemu lekarz może dokładnie ocenić budowę oka, wykrywając jednocześnie niektóre choroby. Badanie jest bezbolesne, nie powoduje również żadnych efektów ubocznych ani nie jest szkodliwe dla oczu. 

Kiedy udać się do okulisty dziecięcego?

Badania profilaktyczne narządu wzroku powinny być przeprowadzane co dwa lata, w ramach tak zwanych badań bilansowych. Oznacza to, że do okulisty dziecięcego rodzic powinien udać się z pociechą, gdy ta skończy 2, 4 i 6 lat. Kolejne badania przeprowadzane są w wieku 8, 10, 13, 16 i 18 lat. Zazwyczaj badania bilansowe wykonywane są przez lekarza pediatrę, który w razie potrzeby kieruje dziecko do okulisty. Niemniej jednak rodzic, chcąc sprawdzić, czy narząd wzroku dziecka rozwija się prawidłowo, może udać się do specjalisty profilaktycznie. Pamiętajmy, że badania bilansowe przeprowadzane są bez profesjonalnego sprzętu, jakim dysponują okuliści dziecięcy. Wizyty u okulisty mogą też mieć miejsce częściej, w zależności od tego, czy nie wystąpią objawy, sugerujące wadę bądź schorzenie narządu wzroku. Mowa tutaj między innymi o łzawieniu czy ropieniu oczu. Zaniepokoić powinien też zez czy nadmierne oddalanie bądź przybliżanie przedmiotów, aby móc je dokładnie obejrzeć. U pociech w wieku szkolnym może wystąpić niechęć do nauki pisania lub czytania. Starsze dzieci są w stanie samodzielnie określić, czy widzą prawidłowo, jednak w przypadku młodszych bardzo istotna jest obserwacja. W razie potrzeby lekarz okulista może przeprowadzić dodatkowe badania, na przykład dna oka, soczewki, zdolności widzenia barwnego w trójwymiarze oraz wykona cover test, czyli sprawdzi, czy dziecko nie zezuje. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz dobiera metodę leczenia w porozumieniu z rodzicem.

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości