Okuloplastyka Warszawa - bezpieczne zabiegi w okolicy oczu

okuloplastyka w klinice Supramed

Okuloplastyka to zabiegi chirurgiczne, które wykonywane są w okolicach oczu. Mogą dotyczyć między innymi oczodołów, powiek czy przewodów łzowych. Okuloplastyka to jedna z najszybciej rozwijających się dziś gałęzi medycyny, w tym także okulistyki. Jakie zabiegi mogą być wykonane w ramach okuloplastyki i kiedy są one szczególnie zalecane?

Czym zajmuje się okuloplastyka?

Okulopalstyka, wbrew pozorom, nie skupia w sobie zabiegów, których celem jest wyłącznie redukcja defektów estetycznych. Wiele z nich, takich jak na przykład nieodpowiednie ułożenie powiek, ma wpływ na jakość widzenia i ogólny stan zdrowia narządu wzroku. Zabiegi w ramach okuloplastyki można wykonywać w obszarze:

  • powiek,
  • oczodołów,
  • brwi,
  • policzków,
  • kanalików łzowych.

Do najczęstszych należą:

  • usuwanie kępki żółtej,
  • usuwanie gradówek,
  • usuwanie nieprawidłowo wrastających rzęs,
  • usuwanie niektórych zmian skórnych o charakterze niezłośliwym,
  • korekta opadającej powieki,
  • korekta powiek dolnych,
  • leczenie kurczu powiek.

Kwalifikacja do leczenia w ramach okuloplastyki

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza okulisty z różnego typu zmianami skórnymi bądź dolegliwościami, dlatego w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Lekarz musi mieć pewność, jaki dokładnie charakter mają zmiany i czy stanowią one zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Większość tych, które usuwa się w ramach okuloplastyki, nie są groźne dla narządu wzroku, jednak mogą stanowić pewne uniedogodnienie, na przykład w kontekście prowadzenia samochodu czy nawet wykonywania prostych czynności. Zmiany stanowią także defekt estetyczny, dlatego pacjenci chcą się ich pozbyć w możliwie jak najkrótszym czasie. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach lekarz może zlecić pacjentowi konsultację z innym specjalistą – przykładowo, powstawania kępek żółtych związane jest z podwyższonym cholesterolem, dlatego pacjent powinien udać się do lekarza rodzinnego bądź kardiologa, aby zniwelować przyczynę powstawania zmian. Kwalifikację do zabiegu w ramach okuloplastyki przeprowadza lekarz okulista, który przedstawia pacjentowi proponowane rozwiązania problemu. Często zabieg poprzedzony jest leczeniem w warunkach domowych, na przykład poprzez stosowanie odpowiednich preparatów medycznych czy maści. 

Jak wyglądają zabiegi w ramach okuloplastyki?

Zabiegi okuloplastyki najczęściej przeprowadzane są w ramach chirurgii jednego dnia. Pacjent zgłasza się do gabinetu w ustalonym terminie, gdzie podawane jest mu znieczulenie. Następnie lekarz wykonuje zabieg, który w zależności od konkretnego rodzaju, może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie specjalista zakłada opatrunek i udziela pacjentowi porad odnośnie dalszego postępowania i pielęgnacji rany. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych, pacjent musi również udać się na konsultację do specjalisty, która zwykle ma miejsce w ciągu 7-10 dni od przeprowadzenia zabiegu.

Czy zabiegi okuloplastyki są bezpieczne?

Zabiegi okuloplastyki przeprowadzane w ramach chirurgii jednego dnia mają charakter inwazyjny, lecz nie wiąże się z większym ryzykiem dla pacjenta. Zanim lekarz zdecyduje się przeprowadzić konkretny zabieg, zbiera wywiad, na bazie którego następuje kwalifikacja. Warto mieć świadomość, że istnieją liczne przeciwwskazania do konkretnych zabiegów, dlatego lekarz musi mieć pewność, że ogólny stan zdrowia pacjenta jest dobry i pozwala wykonać wybrany zabieg. Okuloplatyką zajmują się wyłącznie doświadczeni specjaliści i to właśnie do ich gabinetów należy się udać, gdy chcemy pozbyć się problemu natury estetycznej. Dzięki temu pacjent ma pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony w odpowiednich warunkach, z wykorzystaniem właściwego sprzętu. Po opuszczeniu gabinetu, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort – uczucie to może utrzymywać się nawet do kilku dni, o czym powinien poinformować lekarz. Na ogół zabiegi okuloplastyki nie wiążą się z powikłaniami, lecz jeśli takowe wystąpią, należy jak najszybciej udać się do okulisty. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości