Optometrysta często mylony jest z lekarzem okulistą, choć w rzeczywistości zakres jego kompetencji jest zupełnie inny. O ile lekarz zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób narządu wzroku, o tyle optometrysta skupia się wyłącznie na badaniu wzroku. Jakie badania przeprowadza optometrysta i kiedy warto się do niego udać?
Czym zajmuje się optometrysta?
Optometrysta to specjalista w zakresie ochrony zdrowia, który posiada odpowiednie kompetencje do tego, aby badać wzrok pacjenta. W przeciwieństwie do lekarza okulisty, optometrysta nie przeprowadza zabiegów chirurgicznych, nie wyciąga ciał obcych z oka, nie diagnozuje chorób ani nie planuje długofalowego leczenia. Do jego obowiązków należy natomiast:
- badanie kondycji układu wzrokowego celem wykrycia wad wzroku,
- wypisanie recepty okularowej,
- dopasowanie odpowiednich okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych,
- edukacja pacjenta w zakresie prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek oraz dbania o okulary.
Jeśli podczas przeprowadzania badania optometrysta zauważy u pacjenta jakiekolwiek niepokojące zmiany, zobowiązany jest skierować go do lekarza specjalisty.
Badanie, jakie może wykonywać optometrysta
Optometrysta przeprowadza badania, które mają na celu wykrycie zaburzeń widzenia. Może także mierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, mierzyć krzywiznę przedniej powierzchni rogówki, badać wzrok komputerowo, głównie pod kątem ostrości widzenia. W codziennej pracy wykorzystuje on takie przyrządy, jak:
- tablice tekstowe,
- oftalmometr,
- biomikroskop,
- foropter,
- autorefraktometr,
- tonometr.
Dzięki nim optometrysta może nie tylko badać wzrok, ale również precyzyjnie dobierać rodzaj szkieł do potrzeb konkretnego pacjenta.
Kiedy warto udać się do optometrysty?
Do optometrysty pacjenci zwykle przychodzą wtedy, gdy potrzebują profesjonalnej pomocy w doborze odpowiednich okularów bądź soczewek kontaktowych. Specjalista najpierw przeprowadza badania, a następnie pomaga w wyborze właściwego produktu, dopasowanego do potrzeb pacjenta. Niemniej jednak optometrystę warto odwiedzić zawsze wtedy, gdy podejrzewamy u siebie jakąkolwiek wadę wzroku. Zaniepokoić powinno w szczególności:
- przybliżanie bądź oddalanie książki lub gazety, tak aby wyraźniej widzieć tekst,
- widzenie „przez mgłę”,
- nadmierne mrużenie oczu,
- nawracające bole głowy,
- nawracające bole oczu.
W takich przypadkach najczęściej mamy do czynienia z postępującą wadą wzroku, którą należy skorygować poprzez dobór właściwych szkieł. Co ciekawe, na zachodzie Europy to właśnie optometrysta jest osobą, do której pacjenci udają się w przypadku jakichkolwiek problemów z narządem wzroku. Jeśli stwierdzi on, że pacjent potrzebuje pomocy medycznej, skieruje go do lekarza okulisty. Niemniej jednak optometrysta nie pomoże, jeśli trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny bądź wyciągnąć ciało obce z oka. Jak przygotować się do wizyty u optometrysty? Należy ze sobą zabrać aktualne wyniki badań narządu wzroku, jeśli takowe były przeprowadzane. Ponadto, pacjent powinien wziąć ze sobą okulary bądź soczewki, które nosił do tej pory. Trzeba też przygotować się na pytania dotyczące historii choroby, występowania podobnych schorzeń w rodzinie bądź aktualnego samopoczucia. Do wizyty u specjalisty nie trzeba więc specjalnie się przygotowywać, choć warto zebrać podstawowy wywiad rodzinny pod kątem występowania chorób oczu.