Plastyka górnych powiek to zabieg, który z jednej strony czerpie z okulistyki, z drugiej strony z medycyny estetycznej. Pacjenci decydują się na jego przeprowadzenie z różnych powodów, jednak zawsze celem jest usunięcie z powieki górnej nadmiaru skóry, co powoduje jej podniesienie. Na czym polega plastyka powiek górnych, jakie są wskazania do zabiegu i kto może z niego skorzystać?
Wskazania do plastyki powiek górnych
Nadmiar skóry na powiece górnej stanowi poważny defekt estetyczny, lecz z drugiej strony wskazanie do plastyki może wynikać także z przyczyn medycznych. Pacjenci decydują się na zabieg, gdyż chcą poprawić swój wygląd, a jednocześnie zwiększyć pole widzenia. Opadająca powieka może bowiem znacząco utrudniać, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiać na przykład prowadzenie samochodu. Decydując się na plastykę powiek górnych, odejmujemy sobie lat i zyskujemy piękny, świeży wygląd. Jednocześnie pacjenci znacząco mogą poprawić jakość widzenia, co ułatwia im wykonywanie codziennych czynności. Kwalifikacji do zabiegu każdorazowo dokonuje lekarz, który przede wszystkim sprawdza, czy na daną chwilę nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należą do nich:
- nawracające infekcje powiek,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- infekcje skórne pochodzenia bakteryjnego bądź wirusowego,
- cukrzyca,
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Jak się przygotować do plastyki powiek górnych?
Plastyka powiek górnych to zabieg, który wymaga wcześniejszego przygotowania się. Pacjent musi przede wszystkim wykonać badania profilaktyczne, w tym badanie krwi. Skierowanie na badania wystawia lekarz. Następnie, na podstawie uzyskanych wyników oceni on, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Jeśli tak, będzie on musiał zgłosić się w danym dniu na konkretną godzinę do gabinetu. Kobiety muszą wykonać demakijaż oczu; pacjenci są też proszeni o zdjęcie soczewek kontaktowych bądź okularów. Na około tydzień przed planowanym zabiegiem pacjenci powinni zrezygnować z przyjmowania leków, zawierających kwas acetylosalicylowy, który zwiększa ryzyko krwawienia. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od aplikowania w okolice oczu kremów czy innych preparatów.
Jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych?
Plastyka powiek górnych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina określone fragmenty skóry oraz usuwa nadmiar zgromadzonej w tych miejscach tkanki tłuszczowej. Po przeprowadzeniu całej procedury lekarz zakłada niewielkich rozmiarów szwy i udziela pacjentowi wskazówek, dotyczących dalszego postępowania. Po tygodniu pacjent będzie musiał zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której zostaną zdjęte szwy. Ile trwa plastyka powiek górnych? Sam zabieg potrwa nie dłużej, niż 2 godziny – zazwyczaj pacjent spędza w gabinecie około 1,5 godziny, jednak wiele zależy tutaj od ilości fragmentów skóry, które musi wyciąć specjalista. Od razu po zabiegu pacjent może wrócić do domu i do wykonywania normalnych aktywności. Ważne, aby w tym samym dniu ograniczyć ilość zajęć, do których wykonania trzeba nadmiernie wysilać wzrok. Przez kilka dni można jeszcze odczuwać delikatny ból czy mrowienie w okolicach powiek, jednak są to zupełnie normalne objawy. W razie potrzeby pacjent może sięgnąć po leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty.
Ile kosztuje plastyka powiek górnych?
Plastyka powiek górnych to zabieg, który przeprowadzany jest w prywatnych klinikach okulistycznych. W Warszawie za plastykę powiek górnych trzeba zapłacić od 2000 do 6000 zł, natomiast średnia cena wynosi około 4500 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszt wykonania badań profilaktycznych oraz wydatki związane z przeprowadzeniem wizyty kwalifikującej, oraz wizyty kontrolnej. Pacjenci często decydują się jednocześnie na zabieg plastyki powiek dolnych, co powoduje, że cena jest automatycznie wyższa. Niemniej jednak to lekarz ustala, czy istnieją przesłanki do jednoczesnego przeprowadzenia plastyki powiek dolnych, czy można poprzestać jedynie na chirurgicznej korekcie powiek górnych.