Terapia widzenia może być przeprowadzona u osób w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jej celem jest zwiększenie bądź usprawnienia umiejętności prawidłowego widzenia za pomocą systematycznych ćwiczeń. Wykonywane regularnie, mogą przynosić naprawdę dobre efekty. Co to jest terapia widzenia i w jakich przypadkach jest ona zalecana?
Wskazania do terapii widzenia
Terapia widzenia nazywana jest inaczej rehabilitacją wzroku i rzeczywiście, polega ona wykonywaniu regularnych ćwiczeń, mających na celu poprawę jakości widzenia. Wskazania do przeprowadzenia terapii to między innymi:
- zaburzenia akomodacji,
- zaburzenia pracy mięśni okołoruchowych,
- niedowidzenie,
- zaburzenia ruchu oczu,
- zez,
- krótkowzroczność.
Celem terapii widzenia jest natomiast:
- świadoma kontrola wzroku,
- usprawnienie akomodacji,
- osiągnięcie lepszej sprawności wzrokowej,
- lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- poprawienie widzenia stereoskopowego.
W czasie terapii pacjenci pozostają pod stałą opieką lekarza okulisty oraz optometrysty, który dobiera rodzaj i częstotliwość ćwiczeń do potrzeb pacjenta.
Terapia widzenia dla dzieci i dorosłych
Terapia widzenia ma największe znaczenie w przypadku małych pacjentów, których narząd wzroku dopiero się rozwija. Najczęściej powodami, dla których rodzice zgłaszają się z pociechą na rehabilitację, są:
- problemy z nauką chodzenia u najmłodszych, niespowodowane zaburzeniami układu ruchu,
- problemy z nauką czytania czy pisania,
- nieumiejętność skoncentrowania się,
- problemy z utrzymaniem równowagi, na przykład podczas jazdy na rowerze.
W przypadku zauważenia przez rodziców jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza okulisty. Ten, po przeprowadzeniu dokładnych badań, będzie mógł zadecydować o skierowaniu pacjenta na terapię widzenia. Tymczasem w przypadku osób dorosłych terapia widzenia może być przeprowadzona w przypadku krótkowzroczności, zeza czy niedowidzenia. Często kierowani są na nią pacjenci, którzy przeszli udar, wylew czy jakikolwiek uraz mózgu. Czasami terapia widzenia dla dorosłych przeprowadzana jest u osób, które co prawda nie mają żadnej wady wzroku, jednak na co dzień nie mają możliwości, aby dbać o prawidłową higienę oczu. Mowa tutaj przede wszystkim o tych, którzy pracują wiele godzin dziennie przed ekranem komputera.
Jak przebiega terapia widzenia?
Terapia widzenia dla dzieci bądź dla osób dorosłych zawsze ma charakter indywidualny. Optometrysta bądź lekarz okulista dobiera zestaw ćwiczeń, które pozwolą osiągnąć zamierzone cele. Poszczególne ćwiczenia zależą w dużej mierze od problemu, z jakim zgłasza się pacjent oraz postępów terapii. Ważne, aby były one wykonywane regularnie – praktyka pokazuje, że w przypadku systematycznych ćwiczeń można osiągać znacznie lepsze efekty w krótszym czasie. Niektóre ćwiczenia pacjent wykonuje pod okiem specjalisty, jednak powinien on otrzymać także instrukcję odnośnie tych, które może wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu. Specjaliści uważają, że podstawą terapii są ćwiczenia domowe, gdyż spotkania z optometrystą odbywają się zwykle nie częściej, niż raz lub dwa razy w tygodniu. Bez pracy własnej trudno więc osiągnąć pożądane rezultaty, nawet w perspektywie długofalowej.
Jakie efekty przynosi terapia widzenia?
Efekty terapii widzenia to przede wszystkim poprawa koordynacji ciała oraz osiągnięcie lepszej sprawności wzrokowej. Sprowadza się to do znaczącej poprawy jakości życia pacjenta, który pierwsze rezultaty terapii może zauważyć już po kilku spotkaniach ze specjalistą. Terapia widzenia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – wiele zależy tutaj od stopnia zaawansowania problemu, z jakim zgłasza się pacjent oraz postępami, jakie w międzyczasie czyni. Należy mieć świadomość, że rehabilitacja wzroku jest na ogół procesem długotrwałym, jednak pozwalającym osiągnąć naprawdę zadowalające efekty. Sama w sobie nie leczy ona wady wzroku, dlatego pacjent przez czas trwania terapii powinien pozostawać pod opieką lekarza okulisty.