Ultrasonografia oka to jedno z popularniejszych badań, które wykonuje się w gabinetach okulistycznych. Pozwala ono na ocenę zmian w gałce ocznej, gdy z jakichś powodów nie można dokładnie zbadać dna oka. USG narządu wzroku jest bezpiecznym, nieinwazyjnym badaniem, które może być wykonane u pacjentów w każdym wieku. Co to jest USG oka i kiedy szczególnie warto je przeprowadzić?
Na czym polega USG oka?
Badanie ultrasonograficzne oka nie różni się specjalnie od badania USG innych narządów. Okulista, za pomocą specjalistycznego sprzętu, dokonuje oceny zmian w gałce ocznej, pacjent natomiast bierze bierny udział w badaniu, choć czasami może zostać poproszony o wykonanie konkretnego ruchu gałką oczną. Badanie wygląda następująco – pacjent sadzany jest na fotelu, tak aby jego głowa odchylona była delikatnie do tyłu. Następnie lekarz przykłada do zamkniętej powieki sondę, którą uprzednio pokrywa specjalnym żelem. Zastanawiając się, czy USG oka jest bezpieczne, pacjenci nie powinni mieć żadnych wątpliwości – badania wykazały, że jest to nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna metoda wykrywania zmian chorobowych. Badanie jest bezbolesne, a pacjent nie odczuwa w czasie jego trwania dyskomfortu. Po jego przeprowadzeniu pacjent od razu może powrócić do wykonywania normalnych czynności życiowych – możliwe jest również prowadzenie samochodu czy praca przy komputerze. Do USG oka nie trzeba się specjalnie przygotowywać, choć kobiety najczęściej proszone są o uprzednie wykonanie demakijażu oczu, zwłaszcza o to, by obejmował on powieki.
Kiedy wykonuje się USG oka?
O tym, kiedy wykonać USG oka, a kiedy tradycyjne metody badań okazują się wystarczające, decyduje lekarz okulista. Warto mieć świadomość, że USG oka można podzielić na dwa typy A oraz B. Badanie typu A wykonuje się, w celu diagnostyki rogówki oraz jej dysfunkcji, a także w celu określenia mocy soczewki wszczepionej po operacji usunięcia zaćmy. Zdecydowanie więcej zastosowań ma badanie ultrasonograficzne typu B, które można wykonać w przypadkach:
- obecności mętów w ciele szklistym,
- obecności guzów wewnątrzgałkowych,
- odwarstwienia siatkówki,
- wystąpienia wylewów krwi do gałki ocznej,
- monitorowania zmian cukrzycowych, mających wpływ na stan zdrowia narządu wzroku,
- diagnozy stanów pourazowych.
Badanie USG oka trwa około 10 minut, natomiast wyniki dostępne są od razu po jego zakończeniu. Na ich podstawie lekarz może postawić diagnozę bądź skierować pacjenta na dodatkowe badania, w razie gdyby wyniki nie były jednoznaczne. USG oka, ze względu na nieinwazyjność badania, można powtarzać tak często, jak jest to konieczne. Co istotne, może być ono przeprowadzone u osób w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych czy seniorów. Z wiadomych względów, wykonanie badania u maluszków może być utrudnione, jednak dobry specjalista z pewnością poradzi sobie nawet z niewspółpracującym pacjentem.
Co wykaże USG oka?
USG oka jest badaniem pomocniczym, na podstawie którego możliwe jest postawienie diagnozy przez lekarza okulistę. W zależności od konkretnego przypadku, może ono potwierdzić bądź wykluczyć zmiany w gałce ocznej, prognozowane przez okulistę. Uzyskane wyniki będą więc zależne od tego, co podejrzewa specjalista i jaki typ badania wykonuje. Ultrasonografia może być wykonana w celach profilaktycznych, na przykład po tym, jak pacjent dozna ciężkiego urazu, oraz diagnostycznych, gdy zgłasza się do gabinetu z konkretnym problemem.
Ile kosztuje badanie ultrasonograficzne oka?
Pacjenci bardzo często zastanawiają się, ile kosztuje USG oka? W rzeczywistości każda placówka medyczna posiada własny cennik, jednak średni koszt badania wynosi około 100-120 zł, jeśli chodzi o gabinety okulistyczne w Warszawie. Co istotne, koszt badania USG oka może być wliczony w cenę wizyty, jeśli pacjent zainteresowany jest również otrzymaniem profesjonalnej porady lekarskiej i ewentualnym skierowaniem na dalsze leczenie. Wizyta u lekarza okulisty kosztuje średnio od 150 do 250 zł i w jej ramach lekarz przeprowadza wszelkie niezbędne badania diagnostyczne.