Usunięcie gradówki Warszawa - umów wizytę


Gradówka to zgrubienie powieki, powstające na skutek występowania przewlekłego stanu zapalnego. Bardzo często gradówka mylona jest z jęczmieniem, jednak o ile jęczmień powstaje w fazie ostrej zapalenia, o tyle gradówka przybiera formę przewlekłą. Jakie są wskazania do usunięcia gradówki i jak wygląda sam zabieg?

Czym jest gradówka?

Przyczyną bezpośrednią powstawania gradówki jest zatkanie ujścia gruczołu Meiboma. Dzieje się tak na skutek przewlekłego stanu zapalnego, najczęściej wywołanego bakteriami, niemniej jednak gradówka może też pojawić się u pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry bądź trądzikiem różowatym. Guz, który powstaje w wyniku stanu zapalnego, nazywany jest jęczmieniem, jednak szybko przechodzi on w stan przewlekły, czyli w gradówkę. Trudno jednoznacznie stwierdzić, którzy pacjenci są narażeni w większym stopniu na powstawanie gradówki. Okuliści twierdzą, że nieco częściej tego typu problem diagnozowany jest u osób, które rzadko mrugają bądź które w niedostateczny sposób nawilżają powierzchnię oka. Typowym objawem gradówki jest niebolesne pogrubienie powieki. Jednocześnie może dochodzić do zaczerwienia oraz obrzęku powieki, na której powstała gradówka. W niektórych sytuacjach mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak pogorszenie ostrości widzenia czy zaczerwienienie oczu. Najczęściej mają one związek z rozwijającym się stanem zapalnym.

Wskazania do usunięcia gradówki

Gradówkę diagnozuje się w gabinecie okulistycznym, na podstawie dokładnego wywiadu oraz oględzin oka w lampie szczelinowej. Zazwyczaj gradówkę można też wyczuć poprzez dotyk. Badanie może obejmować ocenę w kierunku schorzeń współistniejących, takich jak łojotokowe zapalenie skóry bądź trądzik różowaty. Lekarz mus wykluczyć stan zapalny tkanek oczodołu oraz występowanie innych chorób o charakterze ogólnoustrojowym. Po postawieniu diagnozy, lekarz zwykle podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiedniego leczenia, opartego na kroplach z antybiotykiem. Czasami stosuje się również leki steroidowe. Dzięki właściwej terapii gradówka powinna zniknąć samoistnie, jednak jeśli tak się nie stanie, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Wskazania do usunięcia gradówki to przede wszystkim brak efektów leczenia miejscowego oraz spory defekt estetyczny, jakie powoduje guz. 

Jak wygląda zabieg usunięcia gradówki?

Zabieg usunięcia gradówki może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, a więc w gabinecie okulistycznym. Specjalista aplikuje znieczulenie miejscowe, tak aby pacjent podczas zabiegu nie odczuwał bólu. Usunięcie małych zmian najczęściej polega na odciągnięciu z nich płynu. W przypadku dużych zmian zabieg jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż polega na odwróceniu powieki, wykonaniu nacięcia po jej wewnętrznej stronie i łyżeczkowaniu zmiany chorobowej. Nie jest konieczne zakładanie szwów, gdyż samo nacięcie ma minimalną wielkość. Należy natomiast założyć opatrunek i zaaplikować maść z antybiotykiem. Po przeprowadzeniu zabiegu lekarz udziela pacjentowi wskazówek, dotyczących dalszego postępowania czy leczenia.

Czy warto usunąć gradówkę chirurgicznie?

Zabieg usuwania gradówki jest minimalnie inwazyjny – już po kilku godzinach pacjent może powrócić do wykonywania normalnych czynności. W tym samym czasie może zdjąć opatrunek, jednak w dalszym ciągu musi pamiętać o aplikowaniu maści z antybiotykiem. Warto mieć świadomość, że chirurgiczne usuwanie gradówki to jedyny sposób, aby pozbyć się nieestetycznej zmiany, jeśli domowe metody i stosowane przez pacjenta leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Należy przy tym pamiętać, że usuwanie gradówki może mieć miejsce wyłącznie w specjalistycznym gabinecie, przy odpowiednich warunkach. Samodzielne próby pozbycia się gradówki z powieki mogą nie tylko nie przynieść efektów, lecz również spowodować dalsze rozprzestrzenianie się zakażenia. Pacjenci powinni więc unikać przebijania guzka na własną rękę – w prawidłowy sposób zabieg może przeprowadzić wyłącznie doświadczony lekarz, dysponujący odpowiednim sprzętem. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości