Usunięcie kępki żółtej Warszawa - umów wizytę

Zbliżenie na kobiece oko

Kępki żółte to nieestetyczne zmiany pojawiające się na powiekach. Najczęściej występują w okolicach wewnętrznego kąta oka. Kępki żółte powstają na skutek odkładania się skórze złogów cholesterolu oraz ciał tłuszczowych, dlatego pacjenci z tym problemem powinni wykonać dodatkowe badania diagnostyczne, mogą również usunąć nieestetyczne zmiany. Jak wygląda zabieg usunięcia kępek żółtych i kiedy należy go przeprowadzić?

Czym jest kępka żółta?

Kępki żółte najczęściej pojawiają się u pacjentów z następującymi schorzeniami:

 • miażdżyca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • choroby nerek czy wątroby.

Zmiany bardzo rzadko występują u osób zdrowych, z prawidłowo uregulowaną gospodarką lipidową. Kępki żółte zwykle wystają ponad powierzchnię skóry – są to grudki, występujące najczęściej w okolicach wewnętrznego kąta oka, choć mogą też występować w innych lokalizacjach. Istnieje kilka rodzajów kępek żółtych, wśród których wymienia się:

 • kępki wysiewne – występują u dzieci, mogą pojawiać się nie tylko w okolicach oczu,
 • kępki ścięgien – pojawiają się w obrębie ścięgien,
 • kępki guzkowate – są to guzy o dużych rozmiarach,
 • kępki linijne dłoni – występują nie w postaci guzków, a żółtych linii na skórze dłoni.

Jakie są wskazania do usunięcia kępki żółtej?

Kępki żółte nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia pacjenta, nie zaburzają również normalnej pracy powiek. Stanowią objaw choroby, a nie schorzenie samo w sobie, lecz z drugiej strony dla wielu osób są one poważnym defektem natury estetycznej. Z punktu widzenia zdrowotnego nie ma wskazań do usuwania kępek żółtych, chyba że przybierają one bardzo duże rozmiary, przez co mogą utrudniać na przykład przeprowadzanie zabiegów higienizacji oczu w prawidłowy sposób. Niemniej jednak pacjenci często decydują się na usunięcie zmian właśnie ze względów estetycznym. Nie ulega wątpliwości, że kępki żółte nie prezentują się dobrze, a dodatkowo mogą utrudniać kobietom wykonywanie makijażu. 

Jak wygląda zabieg usunięcia kępek żółtych?

Obecnie kępki żółte usuwa się głównie za pomocą lasera, dzięki czemu cały zabieg jest bezbolesny oraz mało inwazyjny. Ablacja laserowa pozwala na:

 • precyzyjne usunięcie zmiany,
 • niezakładanie szwów,
 • ograniczenie okresu rekonwalescencji do minimum,
 • uzyskanie bardzo dobrych efektów kosmetycznych, bez ryzyka powstawania blizn.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 10 minut. Lekarz, za pomocą specjalistycznego sprzętu, usuwa zmianę. Pacjent pozostaje w tym czasie w pozycji leżącej lub półleżącej. Po usunięciu zmiany w jej miejscu może pojawić się niewielka rana, która powinna zniknąć samoistnie w ciągu kilku dni. W tym czasie pacjent powinien unikać ekspozycji na słońce oraz stosować się do zaleceń specjalisty. Zwykle wymagane aplikowanie odpowiedniego kremu w miejscu, w którym występowała zmiana. W ciągu kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, w tym pieczenie okolic oczu. Ile kosztuje usunięcie kępek żółtych? Średnia cena tego zabiegu w Warszawie wynosi około 500-600 zł.

Kępki żółte – niepokojący objaw, którego nie należy bagatelizować

Pacjenci najczęściej zastanawiają się, w jaki sposób usunąć kępki żółte, które stanowią dla nich spory problem natury estetycznej. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że zmiany te najczęściej sygnalizują zaburzenia gospodarki lipidowej, mogą je wywoływać również różnego typu choroby układu krążenia. Samo usunięcie zmian nie wyeliminuje przyczyny, dlatego w przypadku ich pojawienia się, warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta na badania. Dzięki nim będzie można postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie. Kępki żółte mają tendencję do nawrotów, zwłaszcza jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna ich pojawiania się. Bardzo istotna jest tutaj zdrowa, zrównoważona dieta, w której znajdą się minimalne ilości cholesterolu. Nawracające kępki żółte można co prawda ponownie usuwać, jednak świadczą one o dużym problemie zdrowotnym, z jakim może borykać się pacjent. 

  Imię i nazwisko

  Email

  Temat

  Treść wiadomości