Pacjenci często zgłaszają się do lekarza okulisty z problemem występowania mroczków przed oczami, określanych również jako muszki czy drobne nitki. Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości są zagęszczenia w ciele szklistym tzw. męty w oku. Powstają one z różnych powodów, bardzo często pojawiają się z wiekiem. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia jest witreoliza laserowa – mało inwazyjny zabieg, dzięki któremu w krótkim czasie można pozbyć się uporczywego problemu.
Co to jest witreoliza laserowa?
Witreoliza laserowa wykorzystuje laser emitujący bardzo krótkie (nanosekundowe) impulsy o niskiej energii, zwiększa to precyzję i bezpieczeństwo leczenia. Przed zabiegiem lekarz podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenice, po czym, po około 20-30 minutach, może przystąpić do pracy. Pacjent, będący w pozycji siedzącej, kładzie brodę na specjalnej podpórce, tak aby zachować większą stabilność. Następnie męty w oku poddawane są działaniu energii laserowej. W czasie trwania zabiegu pacjent może widzieć niewielkich rozmiarów czarne punkty, które powinny zniknąć natychmiast po jego zakończeniu. Jest to gaz, który powstaje w efekcie odparowywania mętów. Męty wewnątrz oka mają zdolność przemieszczania się, zatem pacjent może zostać poproszony o poruszanie oczyma, tak aby móc pozbyć się ich wszystkich. Witreoliza laserowa wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych – pacjent, po zakwalifikowaniu do zabiegu, zgłasza się na niego w ustalonym terminie. Trudno określić, jak wiele sesji trzeba przeprowadzić, aby osiągnąć pożądane efekty leczenia. Czasami w zupełności wystarczy jedna, w innych przypadkach konieczne będzie zwiększenie częstotliwości zabiegów.
Wskazania do zabiegi witreolizy laserowej
Jedynym wskazaniem do zabiegu jest pojawianie się w polu widzenia tak zwanych muszek, nitek czy pajączków. Niektórzy określają je także mianem mroczków, zgłaszając się z problemem do lekarza okulisty. Ten, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, może stwierdzić obecność mętów w ciele szklistym. Aby pacjent został zakwalifikowany do witreolizy laserowej, uporczywe objawy powinny występować przynajmniej przez 2 kolejne miesiące. Istnieją także przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie witreolizy laserowej. Należą do nich:
- męty położone zbyt blisko siatkówki czy soczewki,
- jaskra,
- męty związane z zapaleniem ciała szklistego,
- zbyt duża liczba i zbyt duży rozmiar mętów.
Czy witreoliza jest skuteczna?
Pacjenci często zastanawiają się, czy można usunąć męty w oczach bezpiecznym sposobem? Otóż obecnie w tym celu przeprowadza się właśnie zabieg witreolizy laserowej, która uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod walki z mętami. Niemniej jednak skuteczność metody zależy w dużym stopniu od skali problemu. Na ogół udaje się osiągnąć pożądane efekty, jednak u niektórych pacjentów wystarczająca okazuje się pojedyncza sesja, u innych konieczne staje się przeprowadzenie większej ilości zabiegów. Decyzję o kontynuacji leczenia podejmuje lekarz okulista, mając na uwadze jego dotychczasowe rezultaty.
Jak się przygotować do zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja?
Pacjenci muszą przed zabiegiem zdjąć soczewki bądź okulary korekcyjne. W okolice oczu nie należy aplikować makijażu ani kremów czy innych preparatów. Zabieg witreolizy laserowej jest mało inwazyjny, jednak po jego przeprowadzeniu pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza okulisty, zwłaszcza w kontekście higieny czy pielęgnacji oka. Po podaniu kropel rozszerzających źrenice, pacjent może widzieć znacznie gorzej i nieostro, dlatego też przez około 4 godziny nie będzie mógł prowadzić samochodu. Często pacjenci potrzebują asysty w powrocie do domu. W ciągu kolejnych 24 godzin pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, objawiający się pieczeniem czy łzawieniem oczu. Objawy te są całkowicie normalne, jednak nie należy ich bagatelizować, jeśli trwają dłużej, niż jeden dzień. W takim przypadku pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się po poradę do lekarza okulisty. Jeśli po zabiegu nie wystąpią efekty uboczne, pacjenci zgłaszają się do gabinetu w ustalonym terminie, celem dokonania oceny efektów zabiegu.