Wymaz z oka Warszawa - umów wizytę


Wymaz z oka to badanie, które pozwala ocenić stan flory bakteryjnej, a także wykryć obecność grzybów czy pierwotniaków. Najczęściej wykonuje się je w przypadku podejrzenia stanu zapalnego, gdy pacjent zgłasza się do okulisty z niepokojącymi objawami. Po co robi się wymaz z oka i jak dokładnie wygląda to badanie?

Kiedy należy wykonać wymaz z oka?

Wykonanie wymazu z oka zalecane jest w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że w obrębie tego organu rozwija się stan zapalny. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do okulisty z objawami, takimi jak:

  • uczucie piasku pod powiekami,
  • swędzenie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • ropna wydzielina z oczu.

Wymaz z oka to proste, rutynowe badanie, dzięki któremu można wykryć obecność flory bakteryjnej tlenowej oraz beztlenowej, wirusów, grzybów czy innych czynników, przyczyniających się do powstania stanu zapalnego. Samo badanie trwa kilka minut i wygląda następująco: lekarz pobiera wymaz z worka spojówkowego wymazówką bawełnianą na cienkim druciku. Pacjenci często zastanawiają się, gdzie znajduje się worek spojówkowy w oku? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – między spojówką powiek, a spojówką gałki ocznej. Niemniej jednak nie należy się tym przejmować, bowiem badanie przeprowadzane jest przez doświadczonego lekarza okulistę. Jeśli pobranie materiału ma nastąpić z rogówki, przed badaniem lekarz znieczula oko pacjenta.

Jak się przygotować do badania?

Wiadomo już, jak się robi wymaz z oka oraz kto pobiera wymaz z oka, jednak przedmiotem zainteresowania pacjentów jest również przygotowanie do badania. Otóż wymaz z oka powinien być pobrany na początku zakażenia, jeszcze zanim pacjent otrzyma stosowne leki. Jeśli stosuje antybiotykoterapię, nie powinien zakraplać oczu w dniu badania. W stanach przewlekłych badanie wykonuje się w okresie zaostrzenia choroby, przy czym obowiązuje tutaj taka sama zasada – w dniu badania nie aplikujemy kropel do oczu, które mogą w znaczący sposób zaburzać wyniki. Bezpośrednio przed badaniem nie należy przepłukiwać oka, nie można też stosować żadnych maści czy płynów odkażających. Kobiety nie powinny nakładać makijażu bądź bezpośrednio przed badaniem należy wykonać demakijaż oczu.

W jakim celu pobiera się wymaz z oka i jakie mogą wystąpić skutki uboczne badania?

Wymaz z oka należy pobrać w momencie, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta stan zapalny. Nie jest jednak w stanie ocenić, czy wywołują go bakterie, grzyby czy innego rodzaju chorobotwórcze patogeny, stąd konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego badania. Dzięki niemu można uzyskać odpowiedź na pytanie, co dokładnie spowodowało chorobę. To natomiast daje możliwość wdrożenia właściwego leczenia – w przypadku zakażenia bakteryjnego będą to antybiotyki, w przypadku zakażenia grzybiczego – leki przeciwgrzybicze. Warto mieć świadomość, że leczenie stanów zapalnych oka może być efektywne tylko w momencie, gdy wiadomo, co je spowodowało. Pobieranie wymazu z oka jest bezbolesne, choć może sprawiać pacjentowi pewien dyskomfort. Bezpośrednio po przeprowadzeniu badania nie powinny pojawić się żadne skutki uboczne, jednak pacjent może poczuć się gorzej, co spowodowane jest postępowaniem choroby, zanim jeszcze właściwe leki zaczną działać. Warto pamiętać, że od momentu zaaplikowania leku zwykle mija kilka godzin, a czasami nawet kilka dni, zanim pacjent odczuje wyraźną poprawę stanu zdrowia. 

Gdzie można przeprowadzić badanie?

Wymaz często przeprowadzany jest też w ramach wizyty u lekarza okulisty, w celach diagnostycznych. Pacjent może liczyć nie tylko na wykonanie badania, lecz również na profesjonalną poradę lekarską oraz wypisanie recepty. Wymaz pobierany jest od pacjentów, u których występuje podejrzenie ostrego stanu zapalnego, lecz także u osób chorujących przewlekle, w celach kontrolnych. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości