Zabiegi laserowe oczu Warszawa - umów wizytę


Laserowe zabiegi oczu stanowią istny przełom w leczeniu różnego typu schorzeń narządu wzroku. Charakteryzują się małą inwazyjnością, są bezbolesne i na ogół przynoszą bardzo dobre efekty. Pozwalają one również korygować wady wzroku, dzięki czemu pacjent w wielu przypadkach może zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych. Jakie są najpopularniejsze zabiegi laserowe oczu i kiedy należy je przeprowadzić?

Laserowa operacja oczu

Laserowa operacja oczu nazywana jest również laserową korekcją wzroku, gdyż pozwala ona pozbyć się takich wad, jak:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm,
  • widzenie nieostre.

W trakcie zabiegu laser usuwa cienką warstwę rogówki, dzięki czemu jakość widzenia ulega znaczącej poprawie. Laserowa operacja oczu może być przeprowadzona u pacjentów do nawet 60 roku życia, jednak kwalifikacji każdorazowo dokonuje lekarz okulista. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim tempo rozwoju wady wzroku oraz ogólny stan zdrowia narządu wzroku. Laserowa korekcja pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, jest mało inwazyjna i bezbolesna. Dzięki niej pacjent w większości przypadków może zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych.

Zabiegi wykonywane w ramach laserowego leczenia oczu

Zabiegi laserowe wykorzystuje się nie tylko w korygowaniu wad, ale również w leczeniu różnego typu schorzeń, związanych z narządem wzroku. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • laseroterapia siatkówki,
  • kapsulotomia laserowa,
  • irydotomia laserowa,
  • witreoliza laserowa,
  • irydoplastyka laserowa.

Laseroterapia siatkówki

Laseroterapia siatkówki, zwana również fotokoagulacją siatkówki oka, to zabieg, który pozwala zwalczyć wiele schorzeń związanych bezpośrednio z siatkówką. Dzięki wiązce lasera możliwe jest zniszczenie wszelkich zmian patologicznych, a także powstanie trwałych zrostów siatkówki, nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Istnieje niewiele przeciwwskazań do jego wykonania, takich jak brak współpracy ze strony pacjenta czy aktywny stan zapalny w okolicach oka.

Kapsulotomia laserowa

Kapsulotomia laserowa stosowana jest powszechnie w leczeniu zaćmy wtórnej. Szacuje się, że do jej rozwoju dochodzi u nawet 20% pacjentów, u których zaćma była leczona chirurgicznie. Warto mieć na uwadze, że zaćma wtórna oporna jest na leczenie farmakologiczne, dlatego okuliści sięgają po alternatywną metodę, jaką jest kapsulotomia laserowa. Sam zabieg polega na wykonaniu niewielkiego otworu w torebce soczewki, co powoduje poprawę jakości widzenia.

Irydotomia laserowa

Irydotomia laserowa stosowana jest w leczeniu jaskry z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Zwykle wykonuje się ją w przypadku, gdy pacjentowi zagraża ostry atak jaskry, którego następstwem może być nawet utrata wzroku. Zabieg polega na przecięciu tęczówki, dzięki czemu możliwe jest stworzenie drogi dla cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej. Wczesne wykonanie irydotomii laserowej pozwala odstawić leczenie farmakologiczne.

Witreoliza laserowa

Zabieg witreolizy laserowej przeprowadza się u pacjentów, u których stwierdzono obecność mętów w ciele szklistym. Powstają one z różnych przyczyn, częściej pojawiają się u pacjentów w starszym wieku. Sam zabieg trwa kilka minut, jednak w niektórych przypadkach zachodzi konieczność powtórzenia go nawet kilka razy, w zależności od ilości mętów w ciele szklistym oka i postępów leczenia. Niemniej jednak już po pierwszym zabiegu pacjenci odczuwają wyraźną poprawę jakości widzenia.

Irydoplastyka laserowa

Irydoplastyka laserowa znalazła zastosowanie w leczeniu niektórych typów jaskry, zwłaszcza z zamkniętym kątem przesączania. Celem zabiegu jest usprawnienie obiegu cieczy wodnistej w oku. Co istotne, irydoplastyka laserowa może być przeprowadzona nawet u pacjentów w wieku nastoletnim, u których zdiagnozowano jaskrę. Czasami zabieg wykonuje się również u osób z wąską szczeliną oka. Jego zaletą jest fakt, iż praktycznie nie ma przeciwwskazań do zastosowania tej metody leczenia. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości