Ortokorekcja - na czym polega i ile kosztuje? - Supramed
kobieta wskazująca palcem na oko

Ortokeratologia zajmuje się niechirurgicznym leczeniem wad wzroku, które polega na doborze odpowiednich stabilnokształtnych soczewek kontaktowych, celem uzyskania czasowej wymiernej redukcji wady i lepszej swobodnej ostrości widzenia. Ortokorekcja to odpowiedź na potrzeby osób, które chcą w nieinwazyjny sposób wyleczyć wadę wzroku. Co to są ortosoczewki i czy ortokorekcja jest bezpieczna dla pacjenta?

Na czym polega ortokorekcja?

Ortokorekcja skupia się na doborze odpowiednich soczewek kontaktowych, które z czasem pozwalają zredukować wadę wzroku, a tym samym uzyskać lepszą ostrość widzenia. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne ortosoczewki, których zadaniem jest modelowanie kształtu rogówki poprzez jej spłaszczanie. Warto mieć świadomość, że soczewek nie zakłada się na dzień, a na noc. Po przebudzeniu należy je ściągnąć. Efekty początkowo utrzymują się zaledwie przez kilka godzin, jednak z czasem pacjent osiąga komfort widzenia nawet przez 40 godzin. Wiele zależy tutaj od:

 • okresu, w jakim stosowane są ortosoczewki,
 • wielkości wady,
 • podatności rogówki na odkształcanie.

Proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny – po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do pierwotnego kształtu. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku dłuższego ich stosowania, czas regeneracji może wynosić nawet do 3 miesięcy.

Jakie wady wzroku można korygować w ten sposób?

Wiadomo już, jak działają ortosoczewki, jednak pozostaje pytanie, jakie wady można za ich pomocą korygować? Na ogół korekcji podlega astygmatyzm do -1,5 dioptrii oraz krótkowzroczność do -5 dioptrii. Większe wady można korygować jedynie w pewnym stopniu, lecz i tak może zachodzić konieczność noszenia okularów podczas terapii. Za pomocą ortosoczewek nie koryguje się natomiast astygmatyzmu nieregularnego oraz astygmatyzmu soczewkowego, który jest większy, niż moc sferyczna. Ortokorekcji nie można przeprowadzić u osób, których rogówka jest zbyt płaska bądź przeciwnie, nadmiernie wypukła. Na ogół leczenia nie przeprowadza się u dzieci poniżej 10. roku życia i u osób dorosłych, którzy ukończyli 50. rok życia. 

Supramed Poleca:  Insulinooporność - jakie badania, aby zdiagnozować?

Dlaczego warto zdecydować się na ortokorekcję?

O leczeniu wady wzroku metodą ortokorekcji decyduje lekarz okulista w porozumieniu z pacjentem. Dlaczego warto zdecydować się na właśnie taką metodę? Badania wykazują, że u dzieci oraz młodzieży ortokorekcja może w znaczący sposób spowolnić bądź nawet zatrzymać postęp wady wzroku. Pewne efekty widoczne są również u osób dorosłych. Ortokorekcja przeznaczona jest w szczególności dla:📞 Zadzwoń do nas: 606 315 315 i umów się na wizytę do naszych specjalistów   🩺


 • osób, które nie zostały zakwalifikowane do laserowej korekcji wzroku,
 • osób, które nie chcą w sposób inwazyjny leczyć wady,
 • pracowników, dla których bardzo istotna jest ostrość widzenia,
 • sportowców,
 • osób pracujących w dużym zapyleniu bądź zadymieniu.

Ile kosztuje ortokorekcja?

Zakup ortosoczewek to wydatek rzędu około 2 tysięcy złotych. Jedna para soczewek na ogół wystarczy na 1,5-2 lata – jeśli po tym czasie pacjent chce kontynuować leczenie, będzie musiał zakupić nową parę. Do kosztów zakupu soczewek należy doliczyć wydatki związane z wizytami kontrolnymi u lekarza okulisty. Wizyty te są obowiązkowe i należy odbyć je 7 dniach, po 1,3,6 miesiącach oraz po roku. Zwykle nie są one wliczone w koszt zakupu soczewek, dlatego pacjent musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami rzędu około 1000-1500 zł.

Powikłania ortokorekcji

Ortokorekcja jest bezpieczna, jeśli soczewki zostaną dobrane w odpowiedni sposób. Niemniej jednak u niektórych pacjentów występują powikłania, do których zalicza się:

 • uszkodzenia nabłonka rogówki,
 • decentrację ortosoczewki,
 • przyleganie ortosoczewki.

Najczęściej są one spowodowane stosowaniem leków przeciwalergicznych, niedostatecznym nawilżaniem nabłonka rogówki, wcześniejszym stosowaniem soczewek miękkich czy nawet przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Czasami podejmowane są próby korekcji krótkowzroczności powyżej -5,5 dioptrii, co również może prowadzić do powikłań. Warto pamiętać o odpowiedniej pielęg

Zobacz inne porady ekspertów:
Supramed Poleca:  Kiedy udać się na wizytę do endokrynologa?