Ortokeratologia zajmuje się niechirurgicznym leczeniem wad wzroku, które polega na doborze odpowiednich stabilnokształtnych soczewek kontaktowych, celem uzyskania czasowej wymiernej redukcji wady i lepszej swobodnej ostrości widzenia. Ortokorekcja to odpowiedź na potrzeby osób, które chcą w nieinwazyjny sposób wyleczyć wadę wzroku. Co to są ortosoczewki i czy ortokorekcja jest bezpieczna dla pacjenta?
Spis Treści
Na czym polega ortokorekcja?
Ortokorekcja skupia się na doborze odpowiednich soczewek kontaktowych, które z czasem pozwalają zredukować wadę wzroku, a tym samym uzyskać lepszą ostrość widzenia. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne ortosoczewki, których zadaniem jest modelowanie kształtu rogówki poprzez jej spłaszczanie. Warto mieć świadomość, że soczewek nie zakłada się na dzień, a na noc. Po przebudzeniu należy je ściągnąć. Efekty początkowo utrzymują się zaledwie przez kilka godzin, jednak z czasem pacjent osiąga komfort widzenia nawet przez 40 godzin. Wiele zależy tutaj od:
- okresu, w jakim stosowane są ortosoczewki,
- wielkości wady,
- podatności rogówki na odkształcanie.
Proces ortokorekcji jest całkowicie odwracalny – po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do pierwotnego kształtu. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku dłuższego ich stosowania, czas regeneracji może wynosić nawet do 3 miesięcy.
Jakie wady wzroku można korygować w ten sposób?
Wiadomo już, jak działają ortosoczewki, jednak pozostaje pytanie, jakie wady można za ich pomocą korygować? Na ogół korekcji podlega astygmatyzm do -1,5 dioptrii oraz krótkowzroczność do -5 dioptrii. Większe wady można korygować jedynie w pewnym stopniu, lecz i tak może zachodzić konieczność noszenia okularów podczas terapii. Za pomocą ortosoczewek nie koryguje się natomiast astygmatyzmu nieregularnego oraz astygmatyzmu soczewkowego, który jest większy, niż moc sferyczna. Ortokorekcji nie można przeprowadzić u osób, których rogówka jest zbyt płaska bądź przeciwnie, nadmiernie wypukła. Na ogół leczenia nie przeprowadza się u dzieci poniżej 10. roku życia i u osób dorosłych, którzy ukończyli 50. rok życia.
Dlaczego warto zdecydować się na ortokorekcję?
O leczeniu wady wzroku metodą ortokorekcji decyduje lekarz okulista w porozumieniu z pacjentem. Dlaczego warto zdecydować się na właśnie taką metodę? Badania wykazują, że u dzieci oraz młodzieży ortokorekcja może w znaczący sposób spowolnić bądź nawet zatrzymać postęp wady wzroku. Pewne efekty widoczne są również u osób dorosłych. Ortokorekcja przeznaczona jest w szczególności dla:
- osób, które nie zostały zakwalifikowane do laserowej korekcji wzroku,
- osób, które nie chcą w sposób inwazyjny leczyć wady,
- pracowników, dla których bardzo istotna jest ostrość widzenia,
- sportowców,
- osób pracujących w dużym zapyleniu bądź zadymieniu.
Ile kosztuje ortokorekcja?
Zakup ortosoczewek to wydatek rzędu około 2 tysięcy złotych. Jedna para soczewek na ogół wystarczy na 1,5-2 lata – jeśli po tym czasie pacjent chce kontynuować leczenie, będzie musiał zakupić nową parę. Do kosztów zakupu soczewek należy doliczyć wydatki związane z wizytami kontrolnymi u lekarza okulisty. Wizyty te są obowiązkowe i należy odbyć je 7 dniach, po 1,3,6 miesiącach oraz po roku. Zwykle nie są one wliczone w koszt zakupu soczewek, dlatego pacjent musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami rzędu około 1000-1500 zł.
Powikłania ortokorekcji
Ortokorekcja jest bezpieczna, jeśli soczewki zostaną dobrane w odpowiedni sposób. Niemniej jednak u niektórych pacjentów występują powikłania, do których zalicza się:
- uszkodzenia nabłonka rogówki,
- decentrację ortosoczewki,
- przyleganie ortosoczewki.
Najczęściej są one spowodowane stosowaniem leków przeciwalergicznych, niedostatecznym nawilżaniem nabłonka rogówki, wcześniejszym stosowaniem soczewek miękkich czy nawet przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Czasami podejmowane są próby korekcji krótkowzroczności powyżej -5,5 dioptrii, co również może prowadzić do powikłań. Warto pamiętać o odpowiedniej pielęg
Zobacz inne porady ekspertów:- Czy po laserowej korekcji wzroku wada wraca?
- W jakim wieku najlepiej zrobić laserową korekcję wzroku?
- Ile kosztuje zabieg laserowej korekcji wzroku 2023?
- Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?
- Czy po laserowej korekcji wzroku można stracić wzrok?
- Laserowa korekcja wzroku – co to jest? Jak przebiega zabieg?
- Najpopularniejsze wady wzroku – przegląd, przyczyny, objawy, leczenie
- Starczowzroczność (prezbiopia) – czym jest prezbiopia?
- Co to jest krótkowzroczność? Przyczyny, objawy i leczenie
- Akomodacja oka – na czym polega zaburzenie akomodacji?