Badanie Angio-OCT Warszawa - umów wizytę

Badanie okulistyczne w klinice Supramed

Badania angio OCT daje możliwość zobrazowania przepływu krwi w kapilarach zlokalizowanych dookoła tarczy nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest pomocniczo, na przykład w diagnozowaniu jaskry. Angio OCT to badanie nieinwazyjne, które nie wymaga podawania pacjentowi kontrastu. W jakich przypadkach zaleca się wykonanie Angio-OCT? Jak się do niego przygotować?

Co to jest badanie angio OCT?

W badaniu angio OCT wykorzystuje się tomograf komputerowy, za pomocą którego lekarz okulista obrazuje naczynia siatkówki oraz naczyniówki. Badanie trwa zaledwie kilka minut i pozwala ocenić splot naczyniowy, fragmenty wewnętrznej naczyniówki, zewnętrznej siatkówki choriokapilary i inne obszary. W przeciwieństwie do pozostałych metod obrazowania, takich jak na przykład angiografia fluoresceinowa oraz indocyjaninowa, badanie angio OCT nie wymaga podawania pacjentowi kontrastu, czyli specjalnego barwnika, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie czytelnych wyników. Przygotowanie do badania Angio-OCT obejmuje jedynie zdjęcie przez pacjenta soczewek oraz wykonanie demakijażu oczu w przypadku kobiet. Ze względu na to, że pacjentowi nie jest podawany barwnik, do badania nie trzeba się przygotowywać w inny sposób.

Kiedy należy wykonać badanie angio OCT?

Badanie angio-OCT najczęściej wykonuje się u pacjentów, u których zdiagnozowano bądź diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej. Badanie może być też wykonane w retiopatii cukrzycowej czy w przypadku zamknięcia naczyń siatkówki. Coraz częściej angio OCT wykorzystywane jest pomocniczo, w diagnozowaniu jaskry. Badania wykazują, że że u osób z jaskrą zmniejsza się ilość tych kapilar dookoła tarczy nerwu wzrokowego, a ukrwienie tarczy nerwu jest gorsze. Na badanie angio OCT pacjenta kieruje lekarz okulista. Jest ono szczególnie pomocne w przypadku osób, które wykazują nadwrażliwość na fluoresceinę czy indocyjaninę, co stanowi przeciwwskazanie do ich podania. Angio OCT może być wykonane u pacjentów z dużymi obciążeniami internistycznymi, a także u osób, wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia. 

Angio OCT u dzieci i kobiet w ciąży

Nie ma przeciwwskazań medycznych ku temu, aby badanie angio OCT było przeprowadzane u dzieci oraz u kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Badanie to jest nieinwazyjne, stąd nie generuje ryzyka dla rozwijającego się płodu, nie spowoduje również uszkodzenia wzroku dziecka. Niemniej jednak okuliści nie zawsze wykonają badanie angio OCT u maluszków, głównie ze względu na to, iż te nie chcą współpracować. W takim przypadku można sięgnąć po inne metody diagnostyczne.

Powikłania po badaniu angio OCT

Angio OCT to badanie w pełni bezpieczne, po którym pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Niemniej jednak w przypadku, gdy lekarz podaje pacjentowi krople rozszerzające źrenice, przez około 2-3 godziny po badaniu mogą wystąpić problemy z ostrością widzenia czy tak zwany zamglony obraz. Dlatego też zaleca się, aby w tym czasie pacjenci nie prowadzili samochodu. Po około 3 godzinach mogą natomiast wrócić do wykonywania normalnych czynności, w tym do pracy. Gdy krople przestaną działać, pacjent może ponownie prowadzić pojazdy mechaniczne.

Gdzie można wykonać badanie angio OCT?

Do wykonania badania angio OCT potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dlatego można je przeprowadzić wyłącznie w gabinetach okulistycznych, które takowym dysponują. Angio OCT wykonuje lekarz okulista, który zajmuje się również interpretowaniem otrzymanych wyników oraz stawianiem odpowiedniej diagnozy. Warto mieć świadomość, że badania angio OCT jest stosunkowo nowym narzędziem w rękach okulistów, które przydaje się w diagnozowaniu schorzeń siatkówki czy jaskry. Choć jest ono zdecydowanie bardziej komfortowe z punktu widzenia pacjenta, niż tradycyjne badania obrazowe, to wciąż można je wykonać jedynie w dobrych gabinetach okulistycznych, w których przyjmują doświadczeni lekarze, pracując na odpowiednim sprzęcie. Badanie angio OCT wciąż stanowi przedmiot zainteresowania klinicystów, którzy szukają zastosowania w diagnozowaniu innych schorzeń, związanych właśnie z siatkówką oka. 

    Imię i nazwisko

    Email

    Temat

    Treść wiadomości