Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie ADM, to choroba okulistyczna, która wymaga szybkiego zdiagnozowania oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Polega ona na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie, bez zniekształceń. Osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej często nie widzą prawidłowo liter, trudno im coś napisać bądź nawet rozróżniać kolory. Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i jak leczyć to schorzenie?
Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej
Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która dotyczy obszaru na dnie oka zwanego plamką żółtą. Plamka odpowiada za widzenie centralne, potrzebne do wykonywania normalnych czynności, takich jak:
- czytanie,
- pisanie,
- rozpoznawanie twarzy,
- rozróżnianie kolorów.
Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się u pacjentów, którzy ukończyli 50. rok życia, dlatego też zwyrodnienie plamki żółtej często rozpatruje się właśnie w kontekście wieku. Jest to choroba typowa dla seniorów, choć jej objawy mogą pojawić się również u młodszych osób. Początkowo chory nie zawsze odczuwa dyskomfort, lecz w miarę rozwoju choroby pojawiają się problemy z:
- widzeniem nocnym,
- czytaniem i pisaniem,
- widzeniem z bliska,
- pojawianiem się w polu widzenia ciemnej plamy.
Jakie są formy ADM?
Forma ADM to postać sucha oraz wysiękowa. Postać sucha jest łagodniejsza i cechuje się znacznie wolniejszym postępem choroby. Zmiany zachodzące w plamce w tej postaci mają charakter przede wszystkim zanikowy, stopniowo dochodzi do utraty widzenia centralnego. Tymczasem postać wysiękowa, choć występuje jedynie u 10% chorych, charakteryzuje się o wiele szybszym i agresywnym przebiegiem. W skrajnych przypadkach utrata wzroku może nastąpić nawet w ciągu kilkunastu dni.
Diagnostyka zwyrodnienia plamki żółtej
Jeśli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien jak najszybciej zgłosić się po poradę do lekarza okulisty. Ten, po zebraniu wywiadu, przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne. Wśród nich wymienia się:
- angiografię fluorescencyjną,
- optyczną koherentną tomografię (OCT),
- angio-OCT.
Przeprowadzenie wszystkich wymienionych wyżej badań wymaga podania pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć zmiany, jednak wiąże się to z pewnym dyskomfortem pacjenta. Przez około 4 godziny po badaniu będzie on widział nieostro, co uniemożliwia na przykład prowadzenie samochodu czy wykonywanie innych, codziennych czynności. Często pacjent potrzebuje też pomocy osoby bliskiej w powrocie do domu.
Jak wygląda leczenie zwyrodnienia plamki żółtej?
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Jeszcze jakiś czas temu posiłkowano się metodami, które nie zawsze przynosiły oczekiwane rezultaty. Dziś jednak popularne staje się leczenie plamki żółtej przez iniekcje doszklistowe. Polegają one na podawaniu pacjentowi zastrzyków bezpośrednio do gałki ocznej, po uprzednim jej znieczuleniu specjalistycznymi kroplami. Samo podanie zastrzyku jest więc całkowicie bezbolesne, a ze względu na to, że aplikuje go doświadczony lekarz, jest też w pełni bezpieczne. Przez pierwsze 3 miesiące pacjent zwykle otrzymuje kolejne zastrzyki w odstępie 4 tygodni. Później częstotliwość ich podawania może ulec zmniejszeniu, w zależności od osiągniętych rezultatów oraz ogólnego stanu zdrowia narządu wzroku. Decyzję o kontynuacji leczenia podejmuje lekarz.
Jak wspomóc leczenie ADM?
Leczenie ADM za pomocą iniekcji przynosi bardzo dobre efekty, niemniej jednak pacjent może dodatkowo skorzystać z:
- rehabilitacji wzroku,
- pomocy optycznych,
- pomocy nieoptycznych,
- suplementacji – polega na dostarczaniu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, wspierających narząd wzroku.
Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej powoduje postęp choroby, co w efekcie może prowadzić nawet do utraty wzroku. Odpowiednie działania warto więc podjąć jak najszybciej, tak aby uniknąć przykrych konsekwencji takich jak izolacja społeczna czy utrata zdolności do wykonywania normalnych czynności dnia codziennego.