Topografia rogówki to badanie okulistyczne, które służy do oceny kształtu rogówki. Na podstawie otrzymanych wyników można zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Co to jest topografia rogówki, kiedy wykonuje się badanie i jak się do niego przygotować?
Na czym polega topografia rogówki?
Topografia rogówki nazywana jest inaczej keratometrią komputerową. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne oraz bezdotykowe. Jego celem jest diagnostyka kształtu rogówki. W trakcie badania tworzona jest barwna mapa rogówki, która obrazuje lokalne krzywizny rogówki oka. Oznacza ukształtowanie terenu oraz wzajemne położenie charakterystycznych obiektów. Rogówka to niezwykle wrażliwy element budowy oka, dlatego narażona jest ona na wiele patologii oraz urazów mechanicznych. Wskazanie do topografii rogówki to między innymi podejrzenie:
- stożka rogówki – choroby wrodzonej, która polega na coraz silniejszym zniekształceniu rogówki. Dzięki topografii możliwa jest ocena stopnia zaawansowania choroby, lecz również wczesnej jej wykrycie, zanim jeszcze zacznie dawać objawy kliniczne,
- astygmatyzmu – jego objawy to pogorszenie ostrości widzenia oraz czułość na kontrast,
- deformacji rogówki na skutek przeprowadzonych zabiegów bądź doznanych urazów.
Topografia rogówki musi być wykonana przed przeprowadzeniem zabiegów laserowych na rogówce, między innymi operacji zaćmy z zastosowaniem soczewek wieloogniskowych. Badanie to jest obowiązkowe również w procesie kwalifikacji pacjenta do laserowej korekcji wad wzroku. Może być również wykonane po zabiegu, w celu oceny stanu rogówki. Topografia rekomendowana jest również przy doborze twardych soczewek kontaktowych, które korygują:
- nadwzroczność,
- krótkowzroczność,
- astygmatyzm.
Badanie może być też wykonywane u dzieci, w celu zdiagnozowania niektórych wad wrodzonych. W takim przypadku topografię musi przeprowadzić okulista dziecięcy, który następnie oceni otrzymane wyniki. Czasami topografię rogówki wykonuje się także u pacjentów, którym po raz pierwszy należy dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe bądź okulary korekcyjne.
Jak wygląda przygotowanie do badania?
Pacjent nie musi w szczególny sposób przygotowywać się do topografii rogówki. Niemniej jednak niektórzy okuliści radzą, aby na tydzień przed badaniem nie zakładać soczewek kontaktowych. Zamiast nich można nosić okulary, w przypadku których nie istnieje jakiekolwiek ryzyko podrażnienia rogówki, co mogłoby wpływać na wynik badania. Topografia rogówki nie powoduje u pacjentów dyskomfortu, gdyż wykonywana jest w sposób bezdotykowy. Ile trwa topografia rogówki? Samo badanie nie powinno trwać dłużej, niż kilka minut. W jego trakcie lekarz operuje specjalistycznym topografem rogówkowym, który emituje światło lasera. Pacjent bierze pasywny udział w badaniu – jego zadaniem jest wyłącznie spoglądanie bezpośrednio w światło, co dla niektórych może być trudne, zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości. Wyniki analizowane są przez lekarza okulistę, który na ich podstawie kwalifikuje pacjenta do leczenia bądź do konkretnego zabiegu. Ile kosztuje topografia rogówki? Ceny badania w Warszawie wahają się w przedziale od 150 do 200 zł. Samo przeprowadzanie topografii nie daje jeszcze pełnego obrazu klinicznego – ważna jest też analiza wyników badań przez lekarza okulistę.
Skutki uboczne topografii rogówki
Topografia rogówki to badanie w pełni bezpieczne, które może być wykonywane zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pacjenci nie powinni obawiać się światła lasera – choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby uciekać wzrokiem przed promieniowaniem, to światło emitowane w czasie badania jest w pełni bezpieczne dla naszych oczu. Topografia rogówki bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne. Jeśli takowe się pojawią, to zwykle mijają po kilkudziesięciu minutach. Pacjent może przez jakiś czas widzieć nieostro bądź mieć przed oczyma nieco zamglony obraz. Jeśli przykre objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza okulisty.